Borbena maturalna: Članovi kninskog SDP-a javno izrugivali kršćanstvo

Već smo izvještavali o buri koja se podigla uoči proslave maturalne večeri učenika iz dviju kninskih škola. Naime, lokalni SDP-ovci – protiv volje maturalnog Odbora, apsolutne većine učenika i njihovih roditelja – pokrenuli su diverzantsku akciju koja je za cilj imala sprječavanje svećenika da predvodi molitvu na početku maturalne večeri. Na čelo diverzije postavile su se dvije učiteljice, članica i simpatizerka SDP-a: Olgica Vrdoljak i Nada Jakovčević. Spomenutom dvojcu potpora i ideološki vođa bio je Mirko Antunović, predsjednik lokalnog SDP-a i ujedno ravnatelj jedne od škola čiji su maturanti slavili. Zloupotrebom svojeg utjecaja, nastojali su izigrati Ustav RH i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi; o čemu smo već pisali. (poveznica)
Kada već nisu uspjeli u perfidnoj nakani da skinu molitvu s programa i apsolutnoj većini ukradu blagoslov, odlučili su se za akciju na samu večer maturalne zabave u petak, 15. svibnja. Situacija tragi-komično podsjeća na “Borbenu polnoćku” iz Našeg malog mista: dok se sav narod radovao Božiću i okupljao na misu, Brico Dubrovčanin, Postolar Fločun i Roko Prč – ljevičari i oportunisti – kovali su planove kako ugušiti religiju i zaustaviti svećenika ili, kako ga Brico naziva, “kučkina sina i razbojnika crnomantijaškog”.

Kninski Brico, Postolar i Roko Prč bili su ustrajni u svojoj nakani do samoga kraja. Nakon izvedbe Himne RH – čije su izbacivanje iz programa pokušali inicirati u tijeku samih priprema – lukavo su pokušali zaobići svećenika, mijenjajući program ad hoc i hineći kao da se ništa neubičajeno ne događa. Kada je on ipak odlučio postupiti prema usvojenom programu i pomoliti se, nije mu pružena mogućnost da to učini preko mikrofona. Kao i ono kad su sinjski komunisti u kolovozu 1965. kardinalu Šeperu uoči propovijedi isključili struju pred 50 tisuća vjernika.
Kako im i ta smicalica nije pošla za rukom, odlučili su se za očajnički potez – za vrijeme molitve ostali su sjediti. Pred punom salom učenika i učitelja koji su se držali dostojanstveno i pobožno molili, spomenuti trojac (i učiteljica Zvjezdana Pavlagić) odlučio je na krajnje nekulturan – i za kršćanstvo uvredljiv – način posvjedočiti vlastiti intelektualno-društveni doseg. Legitimo je prosvjedovati, no sve ima svoju mjeru i način. Ovi prosvjetni djelatnici još su jednom dokazali da ne poštuju religiozne osjećaje apsolutne većine svojih učenika te se s pravom možemo upitati koliko su dorasli poslanju odgoja pojedinaca za zrelo društvo. Vlastito dostojanstvo nerazborito narušavaju nakaradnim političkim interesima. To prepoznaje i biračko tijelo Grada Knina, u kojem SDP ima neznatnu ulogu. Sitnim igrama i igricama dugoročno nanose štetu sebi i vlastitoj partiji, pa bi bilo logično na čelo mjesnih ogranaka postavljati mnogo razboritije i zrelije osobe. No, možda si SDP može dopustiti luksuz u Kninu.
Hrvatska se 1990. god. oslobodila okova komunizma, koji je u svećenstvu gledao “kvalificiranog neprijatelja”. I nakon 25 god. svjedočimo da se komunističko naslijeđe i dalje kao avet nadvija nad Hrvatskom, priječeći zrakama demokracije da prodru u sve sustave suvremene države, osobito u javne obrazovne ustanove. Najnoviji slučaj iz Knina svjedoči da su danas predvodnici nove doktrine komunizma mahom članovi SDP-a, koji se zapravo vješto i lukavo skrivaju iza plemenitih tekovina socijal-demokracije; provodeći politiku gušenja religije i “progona” svećenika, posebno rimo-katoličkih.

Preuzeto: www.mir.hr

brojac poseta

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS