Maturalna zabava u Kninu

gospođa Zrinka Jankov
Remetinečka 139

Predmet: Prigovor

Poštovana glavna urednice, Jankov!
Na temelju tendencioznoga izviješća Vaše novinarke Sofije Preljvukić, dopisništvo Split, o Maturalnoj zabavi u Kninu, a objavljenoga u središnjem Dnevniku Nove TV, 22. svibnja 2015. u 19,15 sati, ulažem prigovor.
U navedenome prilogu, Vaša novinarka je prikazala razgovor ravnatelja SŠ „Lovre Monti“ i dviju profesorica (svih troje zagovaraju istovjetna stajališta) te jednoga maturanta i mene osobno kao predsjednika Kulturnoga vijeća i vijećnika u gradskom vijeću grada Knina, koji smo zastupali drugačije mišljenje.
I to nije ništa neuobičajeno u novinarskoj praksi – prikazati dvije priče o istom događaju, pa neka onda gledateljstvo prosudi što se, zapravo, dogodilo na Maturalnoj zabavi u Kninu. Međutim, kada Vaša novinarka spomenutom trojcu posveti triput više prostora u tobožnjoj zaštiti manjine, a dvojcu drugačijega (katoličkog) svjetonazora izreže bit iz izvješća, a objavi samo izvatke iz konteksta, onda sam bio prinuđen obratiti Vam se i zatražiti svoja prava temeljena na Zakonu o novinarstvu i Zakonu o elektroničkim medijima (Vama ih ne trebam tumačiti).
S obzirom da se, zaista, nepotrebno „digla bura“ u javnosti o spomenutom događaju i to zbog kratke molitve (-m- kao molitve, a ne -m- kao mržnje), gradonačelnica Knina ovlastila me da, u ime Grada Knina i u ime Kulturnoga vijeća, kratko i sadržajno objasnim i pojasnim hrvatskoj javnosti pravu sliku stanja u našemu kraljevskom gradu Kninu. U razgovoru s Vašom novinarkom, to sam i učinio, ali što vrijedi kada to nije objavljeno. Možete li zamisliti koji je to profesionalni pristup novinara ili urednika, svejedno, u priči o mladima, istrgnuti priču o mladima, a objaviti samo priču o pogrebima. Čestitam!
Žao mi je također i mladića, jednoga od članova maturalnog odbora, čiji je razgovor također skraćen, pa nije objavljeno ono bitno, a to je da nitko od djece pravoslavne vjeroispovijesti nije imao ništa protiv dolaska katoličkog svećenika.
I na kraju, zapitati nam se – kome smeta Himna RH i katolička molitva?!
Poštovana gospođo, Jankov, od Vas ne tražimo da stanete u zaštitu naših tradicijskih: domoljubnih i katoličkih vrijednosti, koje su nama svetinje.
Tražimo samo profesionalan novinarski odnos, temeljen na glavnim etičkim principima.
Mir i dobro!
Dekan i župnik, fra Marko Duran
Predsjednik Kulturnoga vijeća, Ante Nadomir Tadić Šutra, prof.

• Nedjelja, 10. veljače 2019.
    • nakon svetih misa skupljat ćemo priloge za grijanje Gospine crkve
    • 18 h - na misi biti će primanja i obećanja Frame
    • 19,30 h - Susret glumaca Muke u samostanskoj dvorani
  • Ponedjeljak, 11. veljače 2019.
    • 19,30 h u samostanskoj dvorani susret je Frame
  • Četvrtak, 14. veljače 2019.
    • župni vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi prema rasporedu.
  • Petak, 15. veljače 2019.
    • župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve prema rasporedu.
  • Subota, 16. veljače 2019.
    • 10 h - susret ministranata u samostanskoj dvorani
    • 11 h - u Gospinoj crkvi je pjevanje za dječiji zbor