Maturalna zabava u Kninu

gospođa Zrinka Jankov
Remetinečka 139

Predmet: Prigovor

Poštovana glavna urednice, Jankov!
Na temelju tendencioznoga izviješća Vaše novinarke Sofije Preljvukić, dopisništvo Split, o Maturalnoj zabavi u Kninu, a objavljenoga u središnjem Dnevniku Nove TV, 22. svibnja 2015. u 19,15 sati, ulažem prigovor.
U navedenome prilogu, Vaša novinarka je prikazala razgovor ravnatelja SŠ „Lovre Monti“ i dviju profesorica (svih troje zagovaraju istovjetna stajališta) te jednoga maturanta i mene osobno kao predsjednika Kulturnoga vijeća i vijećnika u gradskom vijeću grada Knina, koji smo zastupali drugačije mišljenje.
I to nije ništa neuobičajeno u novinarskoj praksi – prikazati dvije priče o istom događaju, pa neka onda gledateljstvo prosudi što se, zapravo, dogodilo na Maturalnoj zabavi u Kninu. Međutim, kada Vaša novinarka spomenutom trojcu posveti triput više prostora u tobožnjoj zaštiti manjine, a dvojcu drugačijega (katoličkog) svjetonazora izreže bit iz izvješća, a objavi samo izvatke iz konteksta, onda sam bio prinuđen obratiti Vam se i zatražiti svoja prava temeljena na Zakonu o novinarstvu i Zakonu o elektroničkim medijima (Vama ih ne trebam tumačiti).
S obzirom da se, zaista, nepotrebno „digla bura“ u javnosti o spomenutom događaju i to zbog kratke molitve (-m- kao molitve, a ne -m- kao mržnje), gradonačelnica Knina ovlastila me da, u ime Grada Knina i u ime Kulturnoga vijeća, kratko i sadržajno objasnim i pojasnim hrvatskoj javnosti pravu sliku stanja u našemu kraljevskom gradu Kninu. U razgovoru s Vašom novinarkom, to sam i učinio, ali što vrijedi kada to nije objavljeno. Možete li zamisliti koji je to profesionalni pristup novinara ili urednika, svejedno, u priči o mladima, istrgnuti priču o mladima, a objaviti samo priču o pogrebima. Čestitam!
Žao mi je također i mladića, jednoga od članova maturalnog odbora, čiji je razgovor također skraćen, pa nije objavljeno ono bitno, a to je da nitko od djece pravoslavne vjeroispovijesti nije imao ništa protiv dolaska katoličkog svećenika.
I na kraju, zapitati nam se – kome smeta Himna RH i katolička molitva?!
Poštovana gospođo, Jankov, od Vas ne tražimo da stanete u zaštitu naših tradicijskih: domoljubnih i katoličkih vrijednosti, koje su nama svetinje.
Tražimo samo profesionalan novinarski odnos, temeljen na glavnim etičkim principima.
Mir i dobro!
Dekan i župnik, fra Marko Duran
Predsjednik Kulturnoga vijeća, Ante Nadomir Tadić Šutra, prof.

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS