Maturalna zabava u Kninu

gospođa Zrinka Jankov
Remetinečka 139

Predmet: Prigovor

Poštovana glavna urednice, Jankov!
Na temelju tendencioznoga izviješća Vaše novinarke Sofije Preljvukić, dopisništvo Split, o Maturalnoj zabavi u Kninu, a objavljenoga u središnjem Dnevniku Nove TV, 22. svibnja 2015. u 19,15 sati, ulažem prigovor.
U navedenome prilogu, Vaša novinarka je prikazala razgovor ravnatelja SŠ „Lovre Monti“ i dviju profesorica (svih troje zagovaraju istovjetna stajališta) te jednoga maturanta i mene osobno kao predsjednika Kulturnoga vijeća i vijećnika u gradskom vijeću grada Knina, koji smo zastupali drugačije mišljenje.
I to nije ništa neuobičajeno u novinarskoj praksi – prikazati dvije priče o istom događaju, pa neka onda gledateljstvo prosudi što se, zapravo, dogodilo na Maturalnoj zabavi u Kninu. Međutim, kada Vaša novinarka spomenutom trojcu posveti triput više prostora u tobožnjoj zaštiti manjine, a dvojcu drugačijega (katoličkog) svjetonazora izreže bit iz izvješća, a objavi samo izvatke iz konteksta, onda sam bio prinuđen obratiti Vam se i zatražiti svoja prava temeljena na Zakonu o novinarstvu i Zakonu o elektroničkim medijima (Vama ih ne trebam tumačiti).
S obzirom da se, zaista, nepotrebno „digla bura“ u javnosti o spomenutom događaju i to zbog kratke molitve (-m- kao molitve, a ne -m- kao mržnje), gradonačelnica Knina ovlastila me da, u ime Grada Knina i u ime Kulturnoga vijeća, kratko i sadržajno objasnim i pojasnim hrvatskoj javnosti pravu sliku stanja u našemu kraljevskom gradu Kninu. U razgovoru s Vašom novinarkom, to sam i učinio, ali što vrijedi kada to nije objavljeno. Možete li zamisliti koji je to profesionalni pristup novinara ili urednika, svejedno, u priči o mladima, istrgnuti priču o mladima, a objaviti samo priču o pogrebima. Čestitam!
Žao mi je također i mladića, jednoga od članova maturalnog odbora, čiji je razgovor također skraćen, pa nije objavljeno ono bitno, a to je da nitko od djece pravoslavne vjeroispovijesti nije imao ništa protiv dolaska katoličkog svećenika.
I na kraju, zapitati nam se – kome smeta Himna RH i katolička molitva?!
Poštovana gospođo, Jankov, od Vas ne tražimo da stanete u zaštitu naših tradicijskih: domoljubnih i katoličkih vrijednosti, koje su nama svetinje.
Tražimo samo profesionalan novinarski odnos, temeljen na glavnim etičkim principima.
Mir i dobro!
Dekan i župnik, fra Marko Duran
Predsjednik Kulturnoga vijeća, Ante Nadomir Tadić Šutra, prof.

• Ponedjeljak, 11. lipnja 2018.
      • 19 sati - Devetnica sv. Anti, zaštitniku grada i župe u Gospinoj crkvi. Predovidi fra Ivan Maletić
    • Utorak, 12. lipnja 2018.
    • Srijeda, 13. lipnja 2018. - SV. ANTE
      • 6, 7 i 8 sati – svete mise u crkvi sv. Ante
      • 9,30 sati – PROCESIJA OD CRKVE SV. ANTE DO CRKVE GOSPE VELIKOGA HRVATSKOG KRSNOG ZAVJETA
      Misa koju predvodi mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup je nakon procesije u Gospinoj crkvi
      • 19 sati – Blagoslov djece u Gospinoj crkvi

• Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi
    • Obavijest za krizmanike
      • Od četvrtka, 14. lipnja 2018. mogu se preuzeti DVD-i i slike sa krizme u Foto studiju P2.