Maturalna zabava u Kninu

gospođa Zrinka Jankov
Remetinečka 139

Predmet: Prigovor

Poštovana glavna urednice, Jankov!
Na temelju tendencioznoga izviješća Vaše novinarke Sofije Preljvukić, dopisništvo Split, o Maturalnoj zabavi u Kninu, a objavljenoga u središnjem Dnevniku Nove TV, 22. svibnja 2015. u 19,15 sati, ulažem prigovor.
U navedenome prilogu, Vaša novinarka je prikazala razgovor ravnatelja SŠ „Lovre Monti“ i dviju profesorica (svih troje zagovaraju istovjetna stajališta) te jednoga maturanta i mene osobno kao predsjednika Kulturnoga vijeća i vijećnika u gradskom vijeću grada Knina, koji smo zastupali drugačije mišljenje.
I to nije ništa neuobičajeno u novinarskoj praksi – prikazati dvije priče o istom događaju, pa neka onda gledateljstvo prosudi što se, zapravo, dogodilo na Maturalnoj zabavi u Kninu. Međutim, kada Vaša novinarka spomenutom trojcu posveti triput više prostora u tobožnjoj zaštiti manjine, a dvojcu drugačijega (katoličkog) svjetonazora izreže bit iz izvješća, a objavi samo izvatke iz konteksta, onda sam bio prinuđen obratiti Vam se i zatražiti svoja prava temeljena na Zakonu o novinarstvu i Zakonu o elektroničkim medijima (Vama ih ne trebam tumačiti).
S obzirom da se, zaista, nepotrebno „digla bura“ u javnosti o spomenutom događaju i to zbog kratke molitve (-m- kao molitve, a ne -m- kao mržnje), gradonačelnica Knina ovlastila me da, u ime Grada Knina i u ime Kulturnoga vijeća, kratko i sadržajno objasnim i pojasnim hrvatskoj javnosti pravu sliku stanja u našemu kraljevskom gradu Kninu. U razgovoru s Vašom novinarkom, to sam i učinio, ali što vrijedi kada to nije objavljeno. Možete li zamisliti koji je to profesionalni pristup novinara ili urednika, svejedno, u priči o mladima, istrgnuti priču o mladima, a objaviti samo priču o pogrebima. Čestitam!
Žao mi je također i mladića, jednoga od članova maturalnog odbora, čiji je razgovor također skraćen, pa nije objavljeno ono bitno, a to je da nitko od djece pravoslavne vjeroispovijesti nije imao ništa protiv dolaska katoličkog svećenika.
I na kraju, zapitati nam se – kome smeta Himna RH i katolička molitva?!
Poštovana gospođo, Jankov, od Vas ne tražimo da stanete u zaštitu naših tradicijskih: domoljubnih i katoličkih vrijednosti, koje su nama svetinje.
Tražimo samo profesionalan novinarski odnos, temeljen na glavnim etičkim principima.
Mir i dobro!
Dekan i župnik, fra Marko Duran
Predsjednik Kulturnoga vijeća, Ante Nadomir Tadić Šutra, prof.

• Blagoslov obitelji

• Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 17. prosinca 2017.
      • 20 h - Susret glumaca Muke biti će u samostanskoj dvorani
    • Ponedjeljak, 18. prosinca 2017.
      • 6 h - U našu župu stiže Betlehemsko svijetlo mira i nade, svečano ćemo ga dočekati ujutro na misi zornici.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Utorak, 19. prosinca 2017.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Srijeda, 20. i četvrtak, 21. prosinca 2017.
      • Svećenici će u susret Božiću pohoditi bolesne, stare i nemoćne u našoj župi. Molimo sve obitelji koje imaju bolesne,stare i nemoćne da nam se jave u župni ured ili svećeniku poslije svete mise
    • Subota, 23. prosinca 2017.
      • 17 h - Duhovna obnova pod nazivom Gospodine umnoži nam vjeru u Gospinoj crkvi.
      • 18 h - Paljenje četvrte adventske svijeće, sveta misa
      • O svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
    • Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati

• Devetnica Božiću
      • 18 h - Devetnica Božiću je na misi u Gopinoj crkvi.
    • Mise zornice
      • 6 h - Mise zornice su u Gospinoj crkvi.
    • Advent u Gospino crkvi
      • Nastavlja se bogati duhovni program u adventu koji se održava u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
      • Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu