Sakrament potvrde (krizme)

Krštenici u sakramentu potvrde primaju neizreciv Dar, samoga Duha Svetoga. Obilježeni pečatom tog sakramenta „još su savršenije vezani uz Crkvu i tako su više obvezni da kao pravi Kristovi svjedoci riječju i djelom šire i brane vjeru“.
Sakrament potvrde podjeljuje se pomazanjem krizmenim uljem na čelu koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: „N, primi prečat dara Duha Svetoga“. Propisano je da se mazanje vrši na čelu krizmanika, rukom krizmatelja, desnim palcem i u obliku križa. Pojedine potvrđenike pri samom primanju sakramenata redovito prati kum. On mu kasnije pomaže da moću Duha Svetoga kojega je primio, vjerno u život provodi obećanja što ih je dao na krštenju. Dobro je da krsni kum bude također kum na potvrdi.

Osobine kuma:
- da bude dovoljno zreo za tu zadaću (min. 16 god.);
- da pripada katoličkoj Crkvi te da je kršten, potvrđen i pričešćen te da provodi život u skladu s vjerom;
- da mu pravo ne zabranjuje vršiti službu kuma i da nije javni grešnik.

Izvorni službenik potvrde je biskup. Krštenik, obilježen od biskupa mirisavim uljem, prima neizbrisivi biljeg, Gospodnji pečat i dar Duha koji ga savršenije suobličuje Kristu te mu udijeljuje milost da među ljude širi „dobar miris“. Učinak je sakramenta potvrdi puni izljev Duha Svetoga, kao što je nekoć bio podijeljen apostolima na dan Pedesetnice. Potvrda pridonosi rastu i produbljenju krsne milosti: dublje nas ukorijenjuje u božansko posinjenje, čvršće nas sjedinjuje s Kristom, umnaža u nama darove Duha Svetoga, usavršuje naš vez s Crkvom. Svetu krizmu (mirisavo ulje) posvećuje biskup na misi koja se u tu svrhu redovito slavi na Veliki četvrtak.
Jedan od uvjeta primanja potvrde, prema Direktoriju HBK za pastoral sakramenata, je pohađanje župne kateheze (vjeronauka) najmanje tri godine, a preduvjet je i pohađanje školskoga vjeronauka.

Priređeno prema: Sv. zbor za bogoštovlje, Red potvrde, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1972.; Don Alojzije Čondić, Pastoral sakramenata (skripta)

Obavijesti

• Ponedjeljak, 25. ožujka 2019.- svetkovina je Navještenja Gospodinova - Blagovijest
    • Svete mise su:
    - 7 h u crkvi sv. Ante
    - u 9,30 i 18 h u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h u Gosponij crkvi susret je glumaca "Muke"
  • Utorak, 26. ožujka 2019.
    • 18 h u Gospinoj crkvi, poslije mise pobožnost "Trinaest utoraka sv. Anti"
  • Četvrtak, 28. ožujka 2019.
    • Četvrtkom je Euharistijsko klanjanje iza večernje svete mise, posebno ga preporučamo u Korizmi
  • Petak, 29. ožujka 2019. - Četvrti korizmeni petak
    • 17,15 h - pobožnost križnog puta, a poslije misa u Gospinoj crkvi
  • Subota, 30. ožujka 2019.
    • 10 h - susret ministranata u samostanskoj dvorani
    • 11 h - u Gospinoj crkvi je pjevanje za dječiji zbor
    • 19 h - u općinskoj vjećnici u Kistanjama upriličit će se predstavljanje knjige o bl. Alojziju Stepincu „Viktor, kardinalova pobjeda“, autora Marlona Macanovića.

• 31. ožujka 2019.- Večernje svete mise
    • Od nedjelje, 31. ožujka 2019. večernje svete mise slavimo u 19 sati
  • 6. ožujka do 14. travnja 2019.- „40 dana za život“
    • Korizmena kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ počinje 6. ožujka i traje do 14. travnja u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
  • 6. do 10. svibnja 2019.- Zaručnički tečaj
    • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 6. do 10. svibnja 2019., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h
  • Hrvatska katolička mreža
    • Počela je s radom Hrvatska katolička mreža, vjerski portal koji možete pratiti na stranici www.hkm.hr