Sakrament potvrde (krizme)

Krštenici u sakramentu potvrde primaju neizreciv Dar, samoga Duha Svetoga. Obilježeni pečatom tog sakramenta „još su savršenije vezani uz Crkvu i tako su više obvezni da kao pravi Kristovi svjedoci riječju i djelom šire i brane vjeru“.
Sakrament potvrde podjeljuje se pomazanjem krizmenim uljem na čelu koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: „N, primi prečat dara Duha Svetoga“. Propisano je da se mazanje vrši na čelu krizmanika, rukom krizmatelja, desnim palcem i u obliku križa. Pojedine potvrđenike pri samom primanju sakramenata redovito prati kum. On mu kasnije pomaže da moću Duha Svetoga kojega je primio, vjerno u život provodi obećanja što ih je dao na krštenju. Dobro je da krsni kum bude također kum na potvrdi.

Osobine kuma:
- da bude dovoljno zreo za tu zadaću (min. 16 god.);
- da pripada katoličkoj Crkvi te da je kršten, potvrđen i pričešćen te da provodi život u skladu s vjerom;
- da mu pravo ne zabranjuje vršiti službu kuma i da nije javni grešnik.

Izvorni službenik potvrde je biskup. Krštenik, obilježen od biskupa mirisavim uljem, prima neizbrisivi biljeg, Gospodnji pečat i dar Duha koji ga savršenije suobličuje Kristu te mu udijeljuje milost da među ljude širi „dobar miris“. Učinak je sakramenta potvrdi puni izljev Duha Svetoga, kao što je nekoć bio podijeljen apostolima na dan Pedesetnice. Potvrda pridonosi rastu i produbljenju krsne milosti: dublje nas ukorijenjuje u božansko posinjenje, čvršće nas sjedinjuje s Kristom, umnaža u nama darove Duha Svetoga, usavršuje naš vez s Crkvom. Svetu krizmu (mirisavo ulje) posvećuje biskup na misi koja se u tu svrhu redovito slavi na Veliki četvrtak.
Jedan od uvjeta primanja potvrde, prema Direktoriju HBK za pastoral sakramenata, je pohađanje župne kateheze (vjeronauka) najmanje tri godine, a preduvjet je i pohađanje školskoga vjeronauka.

Priređeno prema: Sv. zbor za bogoštovlje, Red potvrde, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1972.; Don Alojzije Čondić, Pastoral sakramenata (skripta)

• Blagoslov obitelji

• Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 17. prosinca 2017.
      • 20 h - Susret glumaca Muke biti će u samostanskoj dvorani
    • Ponedjeljak, 18. prosinca 2017.
      • 6 h - U našu župu stiže Betlehemsko svijetlo mira i nade, svečano ćemo ga dočekati ujutro na misi zornici.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Utorak, 19. prosinca 2017.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Srijeda, 20. i četvrtak, 21. prosinca 2017.
      • Svećenici će u susret Božiću pohoditi bolesne, stare i nemoćne u našoj župi. Molimo sve obitelji koje imaju bolesne,stare i nemoćne da nam se jave u župni ured ili svećeniku poslije svete mise
    • Subota, 23. prosinca 2017.
      • 17 h - Duhovna obnova pod nazivom Gospodine umnoži nam vjeru u Gospinoj crkvi.
      • 18 h - Paljenje četvrte adventske svijeće, sveta misa
      • O svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
    • Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati

• Devetnica Božiću
      • 18 h - Devetnica Božiću je na misi u Gopinoj crkvi.
    • Mise zornice
      • 6 h - Mise zornice su u Gospinoj crkvi.
    • Advent u Gospino crkvi
      • Nastavlja se bogati duhovni program u adventu koji se održava u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
      • Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu