Kosovo i Biskupija
Blagoslov dva nova križa

Utorak, 17. veljače 2015. - Gvardijan fra Marko Duran blagoslov je dva nova križa na grobljima u Kosovu i Biskupiji.
BLAGOSLOV KRIŽA-KOSOVO
KRIŽ- simbol kršćanstva. To je sprava na kojoj je Krist bio mučen i umro te tako postao spasitelj čovječanstva. Križ je simbol pobjede nad svakim zlom, patnjom i grijehom. On je simbol uskrsnuća, pobjede i života.
Mi smo podigli ovaj križ na spomenu našim BRANITELJIMA. Tko su bili BRANITELJI? To su oni koji su prvi pošli u borbu za slobodu i krst časni. To su mučenici koji su svoje živote položili: Isus je položio život radi nas i našega uskrsnuća. Borci-mučenici položili su živote da bi vječna nam Hrvatska uskrsnula (ona u nama i mi u njoj). Oni su zaglavni kamen Lijepe naše. Ovim spomen križem im zahvaljujemo na žrtvi i prihvaćamo zadatak da ih nasljedujemo noseći svoj križ, čuvajući tekovine njihove krvi (hrvatsku), da izgrađujemo Domovinu i sebe u njoj.
1 - ovu svetinju trebamo čuvati od onih koji je žele uništiti. Tko su ti, kako će se i kada pojaviti, na koji način, pod kojim vidom, nije unaprijed rečeno. To će pokazati životna praksa.
2 -potrebno je mijenjati nepravedne strukture ovoga svijeta u nove oblike društvenosti, u gospodarske sustave u kojima bi prevladavao smisao zajednica, jedinstva, čovječnosti, a ne profita i koristi.
Ovaj križ nas poziva da živimo život koji je ispunjen darivanjem, sebedarjem, ljubavlju. Život koji potvrđuje našu pripadnost Bogu, Domu i Rodu. Ne dopustimo da nas zahvati mrak straha i beznađa, već Isusovim svjetlom, krvlju mučenika-BRANITELJA, pobijedimo strah beznađem, svijetlom, nadom, radošću - ŽIVOTOM.
BLAGOSLOV KRIŽA-BISKUPIJA
ZAHVALNOST I POTICAJ
˝Neka se osuši desnica moja, dome moj, ako tebe zaboravim. Nek' mi se jezik za nepce prilijepi, ako spomen na te smetnem ja ikada, ako ne stavim tebe, dome moj vrh svake radosti moje!'˝
Domovina je jedna od nezaobilaznih tema u Bibliji. Bog ju je dao čovjeku da u njoj podigne sebi dom gdje će moći uživati Božije darove i gdje će moći sebe doživjeti i ostvarivati se kao osoba u miru, zajedništvu i ljubavi s drugim ljudima. Naša je zemlja sačuvala uspomene naše, a naša Gospa lozu našu. Hrvat je znao da se neće moći ostvariti ni kao čovjek ni kao kršćanin bez dva doma i obiteljskog i Božijeg u kući uči kako postati i ostvarivati se kao čovjek, a u crkvi kako postati i biti Božje dijete.
Zato kralj Zvonimir sagradi i dade posvetiti crkvu Naše Gospe. Ova crkva iz 9. st. je izvor iz kojega smo potekli u svijet noseći svu vjeru, ufanje i ljubav. Ovo je izbor iz kojega se napajamo i tečemo kroz ovaj svijet u vječnu luku.
Od tada do danas naša povijest je u znaku križa. Križ je ljubav. (Horizontala i vertikala). Krist je rekao, da je najveća ljubav u tome da se dadne svoj život za prijatelje. Sv. M. Terezija je govorila: ˝Prava ljubav boli!˝
Domovina se brani i čuva, oplemenjuje i obogaćuje znoj kralja. Svjedoci smo toga kroz povijest od stoljeća sedmog do 21.
Ovdje smo zato da kažemo Hvala Kristu na križu žrtve i ljubavi kojom nas iznimno s Bogom i otvorio nam put u vječnu domovinu.
Zahvaljujemo BRANITELJIMA od stoljeća sedmog do danas koji su položili živote za krst časni i slobodu zlatnu. Pošli su u smrt da mi imamo život. Oslobodili su nam Hrvatsku u kojoj je snaga života i plodnosti. Mi smo njihovi dužnici koji svoj dug ne možemo i ne smijemo vraćati u novcu, nego u osjećajima i ljubavi prema njima. Zahvaliti znači nekoga voljeti jer te je zadužio svojom žrtvom (žrtvom života).
POTICAJ-da radom, molitvom i žrtvom izgrađujemo bolju Božju budućnost. Budimo svjesni trenutka u kojem živimo i odgovornosti koju smo na se preuzeli. Živimo u svijetu laži, beznađa i mržnje. Križ i mučenici nas zovu da živimo život koji pobjeđuje strah i očaj. Život koji je ispunjen darivanjem i ljubavlju i život koji potvrđuje život prema Bogu i hrvatskom rodu. Isusovim svjetlom, krvlju mučenika branitelja pobijedimo tamu, donoseći ljudima svijetlo, nadu, radost-ŽIVOT!

• Ponedjeljak, 11. lipnja 2018.
      • 19 sati - Devetnica sv. Anti, zaštitniku grada i župe u Gospinoj crkvi. Predovidi fra Ivan Maletić
    • Utorak, 12. lipnja 2018.
    • Srijeda, 13. lipnja 2018. - SV. ANTE
      • 6, 7 i 8 sati – svete mise u crkvi sv. Ante
      • 9,30 sati – PROCESIJA OD CRKVE SV. ANTE DO CRKVE GOSPE VELIKOGA HRVATSKOG KRSNOG ZAVJETA
      Misa koju predvodi mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup je nakon procesije u Gospinoj crkvi
      • 19 sati – Blagoslov djece u Gospinoj crkvi

• Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi
    • Obavijest za krizmanike
      • Od četvrtka, 14. lipnja 2018. mogu se preuzeti DVD-i i slike sa krizme u Foto studiju P2.