Blanka Vlašić: Bog mi je dao ‘injekciju odvažnosti’ kada sam dala podršku referendumu za brak

POGLEDAJTE SNAŽNO SVJEDOČANSTVO

Dvostruka svjetska prvakinja u skoku u vis otvoreno je progovorila o svom odnosu prema vjeri i obraćenju koje joj se dogodilo zahvaljujući bratu Marinu, a svoja je razmišljanja o vjeri podijelio i njihov otac Joško Vlašić.
Blanka Vlašić (31) ne skriva to kako je zahvaljujući vjeri promijenila svoj život, o čemu je otvoreno progovorila u videu koji se prije mjesec i pol pojavio na YouTubeu.
“Živim sakramentalni život i redovito idem na svetu misu. Stavljam Gospodina u središte svoje obitelji. Bila sam blagoslovljena što sam imala roditelje koji su mi usadili moralne vrijednosti. Velik je blagoslov imati toliko braće, ali i roditelje, godinama vjerne jedno drugome. Učeći na tom primjeru vidim da je to moguće. Meni je najvažnije bilo osjećati sigurnost unutar obitelji, a ono proizlazi iz stabilnog odnosa mame i tate. Pogled djeteta uvijek počiva na njegovim roditeljima i u njima traži svoju sigurnost i iz tog sigurnog utočišta djeluje prema drugima u svojoj okolini. Smatram da je važno da se dijete nikad ne bi smjelo osjećati nesigurno unutar svoje obitelji”, priča sportašica.
“Naše je obraćenje relativno svježe. Iako sam kao mala primila sakramente, nažalost, nakon krizme se sve to razvodnilo i počeli smo više živjeti svjetovno. Obraćenje se dogodilo zajedno s mojom prvom ozljedom, no to je bio samo trenutak, jer obraćenje traje cijeli život. Veliku ulogu u tome imao je moj brat Marin”, rekla je Blanka.
Smatra da se mladi boje ući u brak jer se nametnulo mišljenje da stupanjem u brak gube neku svoju slobodu.
“Inače svjetovno poimanje braka je u velikoj suprotnosti s onim što zapravo brak jest – on je sakrament. Kad se brak gleda kao sakrament, kao priliku da se dajemo i žrtvujemo za drugu osobu i za obitelj, on da on postaje puno vrijedniji nego što to ima u današnjem sekularnom svijetu gdje je izgubio dostojanstvo”, rekla je Blanka.
Dotaknula se i optužbi da je homofob s obzirom na to da je svojedobno podržala građansku inicijativu “U ime obitelji”.
“Optužbe da sam homofob… Mislim da mi je Gospodin u pravom trenutku dao injekciju odvažnosti, kako ja volim kazati. Nije me pogodilo to koliko bi me inače pogodilo kad bi se dogodili takvi napadi. Znala sam u srcu da sam dala potporu pravoj stvari. Znala sam što sam mislila i da nikoga ne mrzim. Niti sam govorila protiv nekoga nego za nešto! Samim su time te optužbe bile neutemeljene i nisu me dirale”, ispričala je Splićanka.
“Kad krenu kušnje, pokazuje se koliko smo spremni dati se drugoj osobi i žrtvovati se za nju. Upravo ta ustrajnost, opraštanje, razumijevanje i prihvaćanje osobe kakva jest, jer i sama sam puna mana, Gospodin nagrađuje dugotrajnim i kvalitetnim brakom koji nikad ne završava”, rekla je Blanka, a u spomenutom videu svoje iskustvo ispričao je i njezin tata Joško.
Joško Vlašić: Brak je svetinja koja se ničim ne može nadoknaditi
“Kršten sam u tajnosti jer je otac radio u državnoj službi i to mu je bila otežavajuća okolnost. Bio sam time opterećen u djetinjstvu i nisam osjećao puninu vjere. Također, nisam se vjenčao u crkvi, no supruga me oduvijek poticala da napravimo sakrament crkvenog vjenčanja. Sve smo odgađali do trenutka kad je moj stariji sin Marin to inicirao, a od njega se tako nešto najmanje očekivalo”, rekao je Blankin tata.
Istaknuo je kako to na njega iznenađujuće djelovalo rekavši kako je to možda više mogao očekivati od Blanke.
“Današnji sustav vrijednosti nam je pred kolapsom – zagovaraju se vrijednosti koje dezorijentiraju mlade. Oni su nažalost prepušteni tim utjecajima”, rekao je Joško te dodao: “Brak je svetinja koja se ničim ne može nadoknaditi”.

Izvor: www.narod.hr

Obavijesti

• Ponedjeljak, 25. ožujka 2019.- svetkovina je Navještenja Gospodinova - Blagovijest
    • Svete mise su:
    - 7 h u crkvi sv. Ante
    - u 9,30 i 18 h u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h u Gosponij crkvi susret je glumaca "Muke"
  • Utorak, 26. ožujka 2019.
    • 18 h u Gospinoj crkvi, poslije mise pobožnost "Trinaest utoraka sv. Anti"
  • Četvrtak, 28. ožujka 2019.
    • Četvrtkom je Euharistijsko klanjanje iza večernje svete mise, posebno ga preporučamo u Korizmi
  • Petak, 29. ožujka 2019. - Četvrti korizmeni petak
    • 17,15 h - pobožnost križnog puta, a poslije misa u Gospinoj crkvi
  • Subota, 30. ožujka 2019.
    • 10 h - susret ministranata u samostanskoj dvorani
    • 11 h - u Gospinoj crkvi je pjevanje za dječiji zbor
    • 19 h - u općinskoj vjećnici u Kistanjama upriličit će se predstavljanje knjige o bl. Alojziju Stepincu „Viktor, kardinalova pobjeda“, autora Marlona Macanovića.

• 31. ožujka 2019.- Večernje svete mise
    • Od nedjelje, 31. ožujka 2019. večernje svete mise slavimo u 19 sati
  • 6. ožujka do 14. travnja 2019.- „40 dana za život“
    • Korizmena kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ počinje 6. ožujka i traje do 14. travnja u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
  • 6. do 10. svibnja 2019.- Zaručnički tečaj
    • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 6. do 10. svibnja 2019., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h
  • Hrvatska katolička mreža
    • Počela je s radom Hrvatska katolička mreža, vjerski portal koji možete pratiti na stranici www.hkm.hr