Djelovanje kninskog Caritasa
kroz 2014. godinu

Broj potrebnih obitelji kojima Caritas pomaže redovno ili povremeno povećao se i kroz proteklu 2014. godinu. Iako se 213 obitelji koje su u 2013. dobivale pomoć u 2014. godini nisu više obraćale Caritasu, ipak se broj obitelji povećao za 82 jer je pomoć zatražilo 295 novih obitelji (ili onih koje su ranije dobivali pomoć u Caritasu i uspjeli su sebi osigurati normalan život, ali su ponovno upali u siromaštvo što zbog gubitka posla, ili blokade računa, ili što im poslodavci neredovno isplaćuju zasluženu plaću), tako da se Caritasu za pomoć obratilo 919 obitelji, te im je pomognuto 3.910 puta s obiteljskim paketima (hrana i higijena), pripomoći u putnim troškovima za odlazak na liječničke preglede, kupovinom lijekova, medicinskih pomagala, rabljenim i novim kućanskim aparatima (frižiderima, štednjacima,…), novoj i rabljenoj odjeći i obući, i drugom karitativnom pomoći.
Samo je za Uskrs podijeljeno 471, a za Božić 460 obiteljska paket sa osnovnim živežnim namirnicama i higijenom (brašno, ulje, šećer, sol, riža, tjestenine…). Osim obiteljskih paketa u predbožićno vrijeme korisnicima Caritasove karitativne pomoći i ostalim potrebitima u Kninu i okolnim mjestima podijeljeno je: 13 t jabuka, 7 t mandarina, oko 1 t raznog voća (limuna, šipka, grejpa, klementina), 5 t krumpira i blizu 2,3 t drugog povrća (tikvica, kelja, brokula, cvjetače, kupusa), te 1 t svježe ribe.
Caritas u svojoj pučkoj kuhinji svakodnevno pripremi i podijeli 102 topla obroka od čega se 26 obroka dostavi na kućnu adresu (većinom u Golubiću) onima koji zbog starosti, bolesti ili udaljenosti sami ne mogu po njega doći u pučku kuhinju, te je tako u 2014. godini skuhano i podijeljeno 34.182 topla obroka od kojih je 23.276 podijeljeno u pučkoj kuhinji, a 9.006 je dostavljeno na kućne adrese.
U suradnji sa Caritasom biskupije Šibenik pomagano je 5 obitelji s tzv. kumstvom "5 za 1", gdje 5 obitelji s po 100,00 kn (ukupno 500,00 kn) mjesečno pomaže jednu potrebnu obitelj. I tu je došlo do smanjenja pomoći jer dosadašnji dobročinitelji nisu u stanju redovno svaki mjesec uplaćivati navedeni iznos, pa sada ta pomoć nekada bude i manja.
Kninski Caritas se uključio i u prikupljanje pomoći za područja koja su nastradala u velikim poplavama u svibnju 2014. u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini te je prikupio oko 7 t trajne hrane, vode, higijenskih potrepština (sredstva za osobnu higijenu, dezinfekcijskih sredstava, sredstava za čišćenje i dr.), hrane i pelena za bebe, posteljine, rabljene odjeće i obuće, kupljeno je i donjeg veša od prikupljenih 2.560,00 kn i 100,00 €. Dio pomoći od 3,5 t dostavljen je Župi sv. Ilije proroka u Novom Šeheru i župi Maglaj u BiH.
Sa istom količinom pomoći pokušalo se pomoći i Župu sv. Mihovila Arkanđela u Varešu koja je bila namijenjena za postradale u tom dijelu Bosne i Hercegovine, ali nakon pet dana boravka u Varešu - pored svih nastojanja i pokušaja - zbog nerazumijevanja carinskih službi u Sarajevu, ista se, na žalost, morala vratiti natrag u Hrvatsku. Vraćenu pomoć i ostalu koju su prikupili u župama Drniš i Kistanje dostavljena je u Župu sv. Jakova apostola u Gunji.
Zahvaljujemo svim našim dobročiniteljima na ljubavi koju su iskazali i iskazuju prema potrebnima u Kninu, jer bez njihove pomoći Caritas ne bi mogao pružiti pomoć ovolikom broju potrebnih koji su mu se obratili i obraćaju za pomoć.
Neka Vam i ubuduće bude poticaj Isusova ljubav kojom ljubi svakog čovjeka, i da ta ista nesebična milost i ljubav Isusova budu nagrada Vama i Vašim obiteljima za svako dobro djelo koje ste učinili i činite za siromašne i potrebite.

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi