Djelovanje kninskog Caritasa
kroz 2014. godinu

Broj potrebnih obitelji kojima Caritas pomaže redovno ili povremeno povećao se i kroz proteklu 2014. godinu. Iako se 213 obitelji koje su u 2013. dobivale pomoć u 2014. godini nisu više obraćale Caritasu, ipak se broj obitelji povećao za 82 jer je pomoć zatražilo 295 novih obitelji (ili onih koje su ranije dobivali pomoć u Caritasu i uspjeli su sebi osigurati normalan život, ali su ponovno upali u siromaštvo što zbog gubitka posla, ili blokade računa, ili što im poslodavci neredovno isplaćuju zasluženu plaću), tako da se Caritasu za pomoć obratilo 919 obitelji, te im je pomognuto 3.910 puta s obiteljskim paketima (hrana i higijena), pripomoći u putnim troškovima za odlazak na liječničke preglede, kupovinom lijekova, medicinskih pomagala, rabljenim i novim kućanskim aparatima (frižiderima, štednjacima,…), novoj i rabljenoj odjeći i obući, i drugom karitativnom pomoći.
Samo je za Uskrs podijeljeno 471, a za Božić 460 obiteljska paket sa osnovnim živežnim namirnicama i higijenom (brašno, ulje, šećer, sol, riža, tjestenine…). Osim obiteljskih paketa u predbožićno vrijeme korisnicima Caritasove karitativne pomoći i ostalim potrebitima u Kninu i okolnim mjestima podijeljeno je: 13 t jabuka, 7 t mandarina, oko 1 t raznog voća (limuna, šipka, grejpa, klementina), 5 t krumpira i blizu 2,3 t drugog povrća (tikvica, kelja, brokula, cvjetače, kupusa), te 1 t svježe ribe.
Caritas u svojoj pučkoj kuhinji svakodnevno pripremi i podijeli 102 topla obroka od čega se 26 obroka dostavi na kućnu adresu (većinom u Golubiću) onima koji zbog starosti, bolesti ili udaljenosti sami ne mogu po njega doći u pučku kuhinju, te je tako u 2014. godini skuhano i podijeljeno 34.182 topla obroka od kojih je 23.276 podijeljeno u pučkoj kuhinji, a 9.006 je dostavljeno na kućne adrese.
U suradnji sa Caritasom biskupije Šibenik pomagano je 5 obitelji s tzv. kumstvom "5 za 1", gdje 5 obitelji s po 100,00 kn (ukupno 500,00 kn) mjesečno pomaže jednu potrebnu obitelj. I tu je došlo do smanjenja pomoći jer dosadašnji dobročinitelji nisu u stanju redovno svaki mjesec uplaćivati navedeni iznos, pa sada ta pomoć nekada bude i manja.
Kninski Caritas se uključio i u prikupljanje pomoći za područja koja su nastradala u velikim poplavama u svibnju 2014. u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini te je prikupio oko 7 t trajne hrane, vode, higijenskih potrepština (sredstva za osobnu higijenu, dezinfekcijskih sredstava, sredstava za čišćenje i dr.), hrane i pelena za bebe, posteljine, rabljene odjeće i obuće, kupljeno je i donjeg veša od prikupljenih 2.560,00 kn i 100,00 €. Dio pomoći od 3,5 t dostavljen je Župi sv. Ilije proroka u Novom Šeheru i župi Maglaj u BiH.
Sa istom količinom pomoći pokušalo se pomoći i Župu sv. Mihovila Arkanđela u Varešu koja je bila namijenjena za postradale u tom dijelu Bosne i Hercegovine, ali nakon pet dana boravka u Varešu - pored svih nastojanja i pokušaja - zbog nerazumijevanja carinskih službi u Sarajevu, ista se, na žalost, morala vratiti natrag u Hrvatsku. Vraćenu pomoć i ostalu koju su prikupili u župama Drniš i Kistanje dostavljena je u Župu sv. Jakova apostola u Gunji.
Zahvaljujemo svim našim dobročiniteljima na ljubavi koju su iskazali i iskazuju prema potrebnima u Kninu, jer bez njihove pomoći Caritas ne bi mogao pružiti pomoć ovolikom broju potrebnih koji su mu se obratili i obraćaju za pomoć.
Neka Vam i ubuduće bude poticaj Isusova ljubav kojom ljubi svakog čovjeka, i da ta ista nesebična milost i ljubav Isusova budu nagrada Vama i Vašim obiteljima za svako dobro djelo koje ste učinili i činite za siromašne i potrebite.

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS