14 godina djelovanja
Caritasa župe sv. Ante Knin

Od 11. listopada 2000. do 10. studenoga 2014.

Caritas župe sv. Ante Knin osnovan je 11. listopada 2000. godine, a Caritasova pučka kuhinja je blagoslovljena i otvorena 21. ožujka 2001.godine. Od osnutka pa do danas u pučkoj kuhinji je pripremljeno i podijeljeno preko 435.000 topla obroka, a od toga broja je 37.000 obroka (od 23. srpnja 2009. kada je počeo program) dostavljeno na kućne adrese starim, bolesnim i invalidnim osobama koji po tople obroke ne mogu doći u pučku kuhinju. Sada se u pučkoj kuhinji svakodnevno skuha i podjeli 105 toplih obroka, od kojih se 27 obroka dostavlja na kućne adrese.
Pored pučke kuhinje potrebnima se pomagalo ili pomaže i preko drugih programa:
1. Siromašnim i potrebnima koji ne idu u pučku kuhinju pomaže se obiteljskim paketima (hrana i higijena), odjeći i obući, novčano (kupnja lijekova, odlazak na liječenje, pomoć u režijskim troškovima, ...), novim i rabljenim namještajem, rabljenim i novim kućanskim aparatima (frižiderima i štednjacima) i drugom karitativnom pomoći. Od osnutka do danas pomognuto im je 3.900 obitelji preko 65.000 puta, a od toga oko 55.000 obiteljskih paketa. Sada pomažemo 837 obitelji ili 2.405 potrebnih.
2. Starima i nemoćnima, samohranim roditeljima, koji ne dobiju pomoć preko Centra za socijalnu skrb pomaže se u nabavci drva za ogrjev. Prošle zime Ministarstvo obrane RH darovalo je našem Caritasu 640,71 m3 ili 897 prostornih metara drva za ogrjev koja su u periodu od 29. studenoga 2013. do 29. siječnja 2014. dostavljena 190 obitelji na području Knina, Kijeva, Biskupije i Drniša. Za potrebne za koje se skrbi Gradski Crveni Križ Knin i Caritas biskupije Šibenik darovano je po 50 m3.
3. U suradnji sa Caritasom biskupije Šibenik, prosljeđivali smo kumstva (novčanu pomoć, obiteljske pakete i ostale darove) dobročinitelja iz inozemstva za 12 siromašnih obitelji s više djece, s djecom s posebnim potrebama i samohranim roditeljima.
Kako dobročinitelji iz inozemstva više ne šalju pomoć, sada za 5 obitelji iz Knina prosljeđujemo novčanu pomoć - kumstvo "5 za 1" gdje 5 obitelji s po 100,00 kn (ukupno 500,00 kn mjesečno) pomaže jednu potrebnu obitelj.
4. Caritasa je, uz pomoć dobročinitelja iz domovine i inozemstva pomogao 137 obitelji u kupnji građevinskog zemljišta, započetih obiteljskih kuća i temelja, a sve u cilju njihovog konkretnog i trajnog stambenog zbrinjavanja u Kninu.
5. Pomagalo se i najsiromašnijim obiteljima u građevinskom materijalu (crijep, siporex blokovima, cementu, ...), a koji potrebni materijal nisu mogli nabaviti sami ili ga nisu dobili od države za gradnju ili obnovu obiteljskih kuća.
6. U programu Pro-vita u suradnji s Obiteljskim savjetovalištem koje djeluje pri Caritasu biskupije Šibenik pomagano je i siromašnim trudnicama – majkama koje su se odlučile za život, a ne za abortus – smrt. Na taj način je do sada spašeno 16 djece.
7. Siromašnim obiteljima koje žive na selu i imaju uvijete za držanje domaćih životinja, pomagalo se kupnji krava, koza, ovaca, ...

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS