14 godina djelovanja
Caritasa župe sv. Ante Knin

Od 11. listopada 2000. do 10. studenoga 2014.

Caritas župe sv. Ante Knin osnovan je 11. listopada 2000. godine, a Caritasova pučka kuhinja je blagoslovljena i otvorena 21. ožujka 2001.godine. Od osnutka pa do danas u pučkoj kuhinji je pripremljeno i podijeljeno preko 435.000 topla obroka, a od toga broja je 37.000 obroka (od 23. srpnja 2009. kada je počeo program) dostavljeno na kućne adrese starim, bolesnim i invalidnim osobama koji po tople obroke ne mogu doći u pučku kuhinju. Sada se u pučkoj kuhinji svakodnevno skuha i podjeli 105 toplih obroka, od kojih se 27 obroka dostavlja na kućne adrese.
Pored pučke kuhinje potrebnima se pomagalo ili pomaže i preko drugih programa:
1. Siromašnim i potrebnima koji ne idu u pučku kuhinju pomaže se obiteljskim paketima (hrana i higijena), odjeći i obući, novčano (kupnja lijekova, odlazak na liječenje, pomoć u režijskim troškovima, ...), novim i rabljenim namještajem, rabljenim i novim kućanskim aparatima (frižiderima i štednjacima) i drugom karitativnom pomoći. Od osnutka do danas pomognuto im je 3.900 obitelji preko 65.000 puta, a od toga oko 55.000 obiteljskih paketa. Sada pomažemo 837 obitelji ili 2.405 potrebnih.
2. Starima i nemoćnima, samohranim roditeljima, koji ne dobiju pomoć preko Centra za socijalnu skrb pomaže se u nabavci drva za ogrjev. Prošle zime Ministarstvo obrane RH darovalo je našem Caritasu 640,71 m3 ili 897 prostornih metara drva za ogrjev koja su u periodu od 29. studenoga 2013. do 29. siječnja 2014. dostavljena 190 obitelji na području Knina, Kijeva, Biskupije i Drniša. Za potrebne za koje se skrbi Gradski Crveni Križ Knin i Caritas biskupije Šibenik darovano je po 50 m3.
3. U suradnji sa Caritasom biskupije Šibenik, prosljeđivali smo kumstva (novčanu pomoć, obiteljske pakete i ostale darove) dobročinitelja iz inozemstva za 12 siromašnih obitelji s više djece, s djecom s posebnim potrebama i samohranim roditeljima.
Kako dobročinitelji iz inozemstva više ne šalju pomoć, sada za 5 obitelji iz Knina prosljeđujemo novčanu pomoć - kumstvo "5 za 1" gdje 5 obitelji s po 100,00 kn (ukupno 500,00 kn mjesečno) pomaže jednu potrebnu obitelj.
4. Caritasa je, uz pomoć dobročinitelja iz domovine i inozemstva pomogao 137 obitelji u kupnji građevinskog zemljišta, započetih obiteljskih kuća i temelja, a sve u cilju njihovog konkretnog i trajnog stambenog zbrinjavanja u Kninu.
5. Pomagalo se i najsiromašnijim obiteljima u građevinskom materijalu (crijep, siporex blokovima, cementu, ...), a koji potrebni materijal nisu mogli nabaviti sami ili ga nisu dobili od države za gradnju ili obnovu obiteljskih kuća.
6. U programu Pro-vita u suradnji s Obiteljskim savjetovalištem koje djeluje pri Caritasu biskupije Šibenik pomagano je i siromašnim trudnicama – majkama koje su se odlučile za život, a ne za abortus – smrt. Na taj način je do sada spašeno 16 djece.
7. Siromašnim obiteljima koje žive na selu i imaju uvijete za držanje domaćih životinja, pomagalo se kupnji krava, koza, ovaca, ...

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS