Euharistijsko slavlje za Domovinu

Središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja održana je u Kninu. Građani Knina i njihovi gosti sudjelovali su na mnogim kulturnim, sportskim i znanstvenim događanjima, koji su prethodili 5. kolovozu. Sâm blagdan bio je bogat događanjima, a središnja svečanost održana je na Trgu dr. Ante Starčevića. Svečanim govorima na kninskom Trgu prethodio je prijavak Predsjedniku Republike kojeg je podnio zapovjednik kopnene vojske general-pukovnik Dragutin Repinc, polaganje vijenaca ispred Spomenika hrvatske pobjede „Oluja 95.“ te simbolično puštanje 19 golubica u znak sjećanja na poginule i nestale branitelje u vojno-redarstvenoj akciji Oluja. Fra Marko Duran, kninski gvardijan, molio je na Trgu za sve hrvatske branitelje.

Potom je održan mimohod od Trga do privremene Gospine crkve, gdje je euharistijskim slavljem za Domovinu predsjedao mons. Ante Ivas, šibenski biskup. Koncelebrirali su mons. Juraj Jezerinac, fra Joško Kodžoman, mons. Jakov Mamić, mons. Josip Stanić i još 27 svećenika. Liturgijsko pjevanje animirala je klapa HRM-a „Sv. Juraj“ i Gospin VIS iz Knina. Franjevački bogoslovi bili su asistencija. Misi su nazočili: gosp. Josip Leko, predsjednik Hrvatskog sabora, predstavnici županijskih i gradskih vlasti, saborski zastupnici, predstavnici Hrvatske vojske i policije, kao i predstavnici političkih stranaka i javnih ustanova. Na početku je sve pozdravio fra Marko, domaćin, a na kraju su zahvalili mons. Jezerinac i fra Joško. O. provincijal je posebno zahvalio gosp. Milanu Bandiću, jer je Grad Zagreb donirao sredstava za kupnju crkvenih zvona u novoj Gospinoj crkvi.

Euharistijsko slavlje prenosio je Prvi program Hrvatske Televizije i Radija.

Pozdrav fra Marka Durana:

Braćo i sestre, poštovani gledatelji Hrvatske televizije i slušatelji Hrvatskoga radija

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja prigoda je da Bogu zahvalimo za slobodu, da odamo počast žrtvama Domovinskog rata i predsjedniku dr. Franji Tuđmanu, da zahvalimo živim braniteljima koji su izložili svoje živote za krst časni i slobodu zlatnu.

Pobijeđen je okupator i omogućeno je funkcioniranje suverene i slobodne hrvatske države.

Naša je sveta dužnost čuvati i izgrađivati vrijednosti stečene krvlju i raditi na tome da među ljudima vladaju bratstvo, pravda i ljubav. Jer istinsko domoljublje i rodoljublje su duhovne vrijednosti i moralna dužnost svih nas. Dragi branitelji, poštovani oče biskupe Ante, poštovani vojni biskupe Jurju, poštovani oče provincijale Joško, braćo svećenici! Cijenjeni predstavnici državnog vodstva, predstavnici županijskih i gradskih vlasti, saborski zastupnici, predstavnici Hrvatske vojske i policije, kao i predstavnici političkih stranaka i javnih ustanova, vjerni puče Božji.

Želja mi je, kao domaćinu, podijeliti s vama radost i ponos. Srdačno vas pozdravljam. Dobro došli u ovaj Božji hram na zahvalno misno slavlje za Domovinu, s vjerom da ćemo se iduće godine na ovaj dan naći u novoj Gospinoj crkvi.

• Utorak, 17. travnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati
    • Četvrtak, 19. travnja 2018.
      • 12,30 h - župni vjeronauk za sve prvopričesnike je u Gospinoj crkvi
    • Petak, 20. travnja 2018.
      • Župni vjeronauk za krizmanike je prema rasporedu
    • Subota, 21. travnja 2018.
      • 10 sati - susret je ministranata u dvorani Gospine crkve
      • 11 sati - probe su dječjeg zbora Gospinoj crkvi
      • 12 sati - roditelji prvopričesnika imaju roditeljski sastanak s fra Mariom u Gospinoj crkvi
      • 15 sati - zajednički susret je prvopričesnika i krizmanika u Gospinoj crkvi

• Zaručnički tečaj - 23. do 27. travnja 2018.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 23. do 27. travnja 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20,00 sati.