Gospin pralik u Šibeniku

Na blagdan sv. Mihovila, zaštitnika Šibenske biskupije i grada Šibenika (29. rujna), predstavnici naše Župe u procesiji ulicama Krešimirova grada nosili su reljef Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta. Na misi je koncelebrirao fra Ivan Lukač.

U Biskupiji su u 19. st. vršena arheološka iskapanja pod vodstvom fra Luje Maruna, kada je i otkrivena trobrodna bazilika Sv. Marije, koja je bila sjedište „hrvatskog biskupa“. Pronađeni trokutni zabat oltarne pregrade imao je na sebi reljef Bogorodice. Stilski podsjeća na bizantske prikaze Bogorodice. Ovaj zabat je bio ključnim argumentom kad se utvrdilo da je ova crkva posvećena Bogorodici. Osim toga, ovaj prikaz Blažene Djevice Marije je kod Hrvata do danas najstariji Gospin lik (Gospin pralik) i slavi se kao Gospa velikoga hrvatskog krsnog zavjeta. Original se čuva u Muzeju arheoloških spomenika u Splitu, a nekoliko replika dao je načiniti pok. fra Kruno Vukušić.

(foto: ŠIBENIKIN)