Rajski interijer kninske crkve
za tisuću ljudi

Od klupa do rasvjete, sve su izradili hrvatski proizvođači Radovi na uređenju nove župne crkve Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu još traju, a Večernji list dobio je rijetku priliku zaviriti u unutrašnjost zdanja za koje je kamen temeljac postavljen još 2011. godine. Svečano otvaranje održat će se ovoga ljeta, na 20. obljetnicu Oluje, a dolazak su najavile najviše delegacije i uglednici.
Uređenje modernog i elegantnog interijera potpisuje naš vrhunski arhitekt Ante Vrban, koji posljednjih godina radi uglavnom za strane klijente i koji je zbog tog projekta na nekoliko mjeseci, kaže, odlučio pauzirati od svih ostalih poslova. Poziv za suradnju uputili su mu kninska gradonačelnica Josipa Rimac i ekonom franjevačke crkve Josip Gotovac.
– Upalili su mi se domoljubni senzori i vratio sam se kući kako bih na taj način dao doprinos svojoj zemlji – ističe Vrban koji je po prvi put osmišljavao objekt sakralnog tipa.
– Bilo je jako zanimljivo istražiti i ispoštovati liturgijska pravila. Htio sam da projekt bude bezvremenski, da to bude jedna topla crkva, za razliku od svih novih koje su hladne. Da bude neutralna i da onaj tko uđe dobije dojam blagostanja.
Crkva obiluje materijalima koje Vrban i inače najviše voli koristiti – pod je od keramike, klupe su od ariša lakiranog u visoki sjaj, a mnogo stakla stvara mističnu atmosferu. Cjelokupan dojam zaokružuju skulpturalni stupovi.
– Htio sam interijer crkve stvoriti kao rajsku atmosferu, ali i da bude blizak s Kninom. Tako je izgled stupova inspiriran slapom Krčićem, a kapitel je asocijacija na krunu kralja Zvonimira. Oboje je simbol grada – objašnjava Vrban i dodaje da je sve izrađeno u Hrvatskoj te da je sa svojim izvođačima dogovorio niz donacija u obliku korištenih materijala i opreme.
Vrijednost je projekta oko 40 milijuna kuna, od čega je Vlada odobrila 9,8 milijuna. Glavna crkvena dvorana površine je 781 m2, a u njoj će 5. kolovoza, kad će biti svečano otvaranje, misu kardinala Josipa Bozanića moći pratiti oko 1000 ljudi.

Preuzeto: Večernji list

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi