Rajski interijer kninske crkve
za tisuću ljudi

Od klupa do rasvjete, sve su izradili hrvatski proizvođači Radovi na uređenju nove župne crkve Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu još traju, a Večernji list dobio je rijetku priliku zaviriti u unutrašnjost zdanja za koje je kamen temeljac postavljen još 2011. godine. Svečano otvaranje održat će se ovoga ljeta, na 20. obljetnicu Oluje, a dolazak su najavile najviše delegacije i uglednici.
Uređenje modernog i elegantnog interijera potpisuje naš vrhunski arhitekt Ante Vrban, koji posljednjih godina radi uglavnom za strane klijente i koji je zbog tog projekta na nekoliko mjeseci, kaže, odlučio pauzirati od svih ostalih poslova. Poziv za suradnju uputili su mu kninska gradonačelnica Josipa Rimac i ekonom franjevačke crkve Josip Gotovac.
– Upalili su mi se domoljubni senzori i vratio sam se kući kako bih na taj način dao doprinos svojoj zemlji – ističe Vrban koji je po prvi put osmišljavao objekt sakralnog tipa.
– Bilo je jako zanimljivo istražiti i ispoštovati liturgijska pravila. Htio sam da projekt bude bezvremenski, da to bude jedna topla crkva, za razliku od svih novih koje su hladne. Da bude neutralna i da onaj tko uđe dobije dojam blagostanja.
Crkva obiluje materijalima koje Vrban i inače najviše voli koristiti – pod je od keramike, klupe su od ariša lakiranog u visoki sjaj, a mnogo stakla stvara mističnu atmosferu. Cjelokupan dojam zaokružuju skulpturalni stupovi.
– Htio sam interijer crkve stvoriti kao rajsku atmosferu, ali i da bude blizak s Kninom. Tako je izgled stupova inspiriran slapom Krčićem, a kapitel je asocijacija na krunu kralja Zvonimira. Oboje je simbol grada – objašnjava Vrban i dodaje da je sve izrađeno u Hrvatskoj te da je sa svojim izvođačima dogovorio niz donacija u obliku korištenih materijala i opreme.
Vrijednost je projekta oko 40 milijuna kuna, od čega je Vlada odobrila 9,8 milijuna. Glavna crkvena dvorana površine je 781 m2, a u njoj će 5. kolovoza, kad će biti svečano otvaranje, misu kardinala Josipa Bozanića moći pratiti oko 1000 ljudi.

Preuzeto: Večernji list

• Utorak, 17. travnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati
    • Četvrtak, 19. travnja 2018.
      • 12,30 h - župni vjeronauk za sve prvopričesnike je u Gospinoj crkvi
    • Petak, 20. travnja 2018.
      • Župni vjeronauk za krizmanike je prema rasporedu
    • Subota, 21. travnja 2018.
      • 10 sati - susret je ministranata u dvorani Gospine crkve
      • 11 sati - probe su dječjeg zbora Gospinoj crkvi
      • 12 sati - roditelji prvopričesnika imaju roditeljski sastanak s fra Mariom u Gospinoj crkvi
      • 15 sati - zajednički susret je prvopričesnika i krizmanika u Gospinoj crkvi

• Zaručnički tečaj - 23. do 27. travnja 2018.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 23. do 27. travnja 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20,00 sati.