Rajski interijer kninske crkve
za tisuću ljudi

Od klupa do rasvjete, sve su izradili hrvatski proizvođači Radovi na uređenju nove župne crkve Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu još traju, a Večernji list dobio je rijetku priliku zaviriti u unutrašnjost zdanja za koje je kamen temeljac postavljen još 2011. godine. Svečano otvaranje održat će se ovoga ljeta, na 20. obljetnicu Oluje, a dolazak su najavile najviše delegacije i uglednici.
Uređenje modernog i elegantnog interijera potpisuje naš vrhunski arhitekt Ante Vrban, koji posljednjih godina radi uglavnom za strane klijente i koji je zbog tog projekta na nekoliko mjeseci, kaže, odlučio pauzirati od svih ostalih poslova. Poziv za suradnju uputili su mu kninska gradonačelnica Josipa Rimac i ekonom franjevačke crkve Josip Gotovac.
– Upalili su mi se domoljubni senzori i vratio sam se kući kako bih na taj način dao doprinos svojoj zemlji – ističe Vrban koji je po prvi put osmišljavao objekt sakralnog tipa.
– Bilo je jako zanimljivo istražiti i ispoštovati liturgijska pravila. Htio sam da projekt bude bezvremenski, da to bude jedna topla crkva, za razliku od svih novih koje su hladne. Da bude neutralna i da onaj tko uđe dobije dojam blagostanja.
Crkva obiluje materijalima koje Vrban i inače najviše voli koristiti – pod je od keramike, klupe su od ariša lakiranog u visoki sjaj, a mnogo stakla stvara mističnu atmosferu. Cjelokupan dojam zaokružuju skulpturalni stupovi.
– Htio sam interijer crkve stvoriti kao rajsku atmosferu, ali i da bude blizak s Kninom. Tako je izgled stupova inspiriran slapom Krčićem, a kapitel je asocijacija na krunu kralja Zvonimira. Oboje je simbol grada – objašnjava Vrban i dodaje da je sve izrađeno u Hrvatskoj te da je sa svojim izvođačima dogovorio niz donacija u obliku korištenih materijala i opreme.
Vrijednost je projekta oko 40 milijuna kuna, od čega je Vlada odobrila 9,8 milijuna. Glavna crkvena dvorana površine je 781 m2, a u njoj će 5. kolovoza, kad će biti svečano otvaranje, misu kardinala Josipa Bozanića moći pratiti oko 1000 ljudi.

Preuzeto: Večernji list

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS