Rajski interijer kninske crkve
za tisuću ljudi

Od klupa do rasvjete, sve su izradili hrvatski proizvođači Radovi na uređenju nove župne crkve Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu još traju, a Večernji list dobio je rijetku priliku zaviriti u unutrašnjost zdanja za koje je kamen temeljac postavljen još 2011. godine. Svečano otvaranje održat će se ovoga ljeta, na 20. obljetnicu Oluje, a dolazak su najavile najviše delegacije i uglednici.
Uređenje modernog i elegantnog interijera potpisuje naš vrhunski arhitekt Ante Vrban, koji posljednjih godina radi uglavnom za strane klijente i koji je zbog tog projekta na nekoliko mjeseci, kaže, odlučio pauzirati od svih ostalih poslova. Poziv za suradnju uputili su mu kninska gradonačelnica Josipa Rimac i ekonom franjevačke crkve Josip Gotovac.
– Upalili su mi se domoljubni senzori i vratio sam se kući kako bih na taj način dao doprinos svojoj zemlji – ističe Vrban koji je po prvi put osmišljavao objekt sakralnog tipa.
– Bilo je jako zanimljivo istražiti i ispoštovati liturgijska pravila. Htio sam da projekt bude bezvremenski, da to bude jedna topla crkva, za razliku od svih novih koje su hladne. Da bude neutralna i da onaj tko uđe dobije dojam blagostanja.
Crkva obiluje materijalima koje Vrban i inače najviše voli koristiti – pod je od keramike, klupe su od ariša lakiranog u visoki sjaj, a mnogo stakla stvara mističnu atmosferu. Cjelokupan dojam zaokružuju skulpturalni stupovi.
– Htio sam interijer crkve stvoriti kao rajsku atmosferu, ali i da bude blizak s Kninom. Tako je izgled stupova inspiriran slapom Krčićem, a kapitel je asocijacija na krunu kralja Zvonimira. Oboje je simbol grada – objašnjava Vrban i dodaje da je sve izrađeno u Hrvatskoj te da je sa svojim izvođačima dogovorio niz donacija u obliku korištenih materijala i opreme.
Vrijednost je projekta oko 40 milijuna kuna, od čega je Vlada odobrila 9,8 milijuna. Glavna crkvena dvorana površine je 781 m2, a u njoj će 5. kolovoza, kad će biti svečano otvaranje, misu kardinala Josipa Bozanića moći pratiti oko 1000 ljudi.

Preuzeto: Večernji list

Obavijesti

• Ponedjeljak, 25. ožujka 2019.- svetkovina je Navještenja Gospodinova - Blagovijest
    • Svete mise su:
    - 7 h u crkvi sv. Ante
    - u 9,30 i 18 h u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h u Gosponij crkvi susret je glumaca "Muke"
  • Utorak, 26. ožujka 2019.
    • 18 h u Gospinoj crkvi, poslije mise pobožnost "Trinaest utoraka sv. Anti"
  • Četvrtak, 28. ožujka 2019.
    • Četvrtkom je Euharistijsko klanjanje iza večernje svete mise, posebno ga preporučamo u Korizmi
  • Petak, 29. ožujka 2019. - Četvrti korizmeni petak
    • 17,15 h - pobožnost križnog puta, a poslije misa u Gospinoj crkvi
  • Subota, 30. ožujka 2019.
    • 10 h - susret ministranata u samostanskoj dvorani
    • 11 h - u Gospinoj crkvi je pjevanje za dječiji zbor
    • 19 h - u općinskoj vjećnici u Kistanjama upriličit će se predstavljanje knjige o bl. Alojziju Stepincu „Viktor, kardinalova pobjeda“, autora Marlona Macanovića.

• 31. ožujka 2019.- Večernje svete mise
    • Od nedjelje, 31. ožujka 2019. večernje svete mise slavimo u 19 sati
  • 6. ožujka do 14. travnja 2019.- „40 dana za život“
    • Korizmena kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ počinje 6. ožujka i traje do 14. travnja u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
  • 6. do 10. svibnja 2019.- Zaručnički tečaj
    • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 6. do 10. svibnja 2019., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h
  • Hrvatska katolička mreža
    • Počela je s radom Hrvatska katolička mreža, vjerski portal koji možete pratiti na stranici www.hkm.hr