Istinite informacije o Crkvi GVHKZ u Kninu

Poštovani, slijedom neistinitih i tendencioznih pisanja i navoda u medijima, a tiču se crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, osjećam potrebu istinito i sažeto informirati javnost.
Projektant crkve je g. Jerko Rošin, dipl. ing. arh. Projektant interijera je g. Ante Vrban, dipl. ing. arh.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja potpisala je Ugovor o projektiranju crkve s g. Rošinom. Prema tom projektu crkva je sagrađena. U želji da crkva bude skladna vanjskim izgledom i unutrašnjošću, g. Rošin je predložio svoje idejno rješenje o čemu je napravljen Ugovor. U Ugovoru, između ostaloga, stoji klauzula: "Naručitelj pridržava pravo, da ukoliko ocjenjivački sud ne prihvati predloženo rješenje za neku od stavki, angažira drugog autora".
Idejna rješenja, pouđena od g. Rošina, nisu prihvaćena i angažirali smo drugoga autora g. Antu Vrbana. Uvođenjem g. Vrbana u uređenje interijera crkve GVHKZ u Kninu pokrenuta je lavina zlonamjernih napada i diskreditiranja rada g. Vrbana, a što se protivi Kodeksu strukovne etike. G. Ante Vrban je dipl. ing. arh. i izabran je na temelju svog znanja, statusa i bogatog portfelja u inozemstvu i Republici Hrvatskoj.
Smatramo da je zlonamjerno etiketiranje unutrašnjeg izgleda crkve kao "kockarnice" od strane "povjesničara umjetnosti" koji sebi uzima za pravo "ozbiljno komentirati" do u detalje kompjutorsku simulaciju, a da nije kontaktirao autora kako bi se pobliže upoznao s konkretnim radom. Takav način komentiranja iščitavamo kao "naručen". U tom nastupu u medijima "komentator" ponižava i diskreditira ozbiljnost struke jer daje proizvoljne ocjene bez argumenata.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja u cjelosti podrzava rad g.Vrbana kao izuzetno strucan te i ovim putem izrazava izuzetno visoko zadovoljstvo uredenjem interijera crkve u Kninu. Smatramo neprimjerenim prozivanjem g. Vrbana da je "našminkao" crkvu ili da je "dizajner" umjesto arhitekt. Takav govor je ispod razine lijepoga i pristojnoga. G. Vrban je časno i s ljubavlju odradio svoj posao. Prema njegovoj zamisli uređena crkva GVHKZ u Kninu potiče vjernike na sabranost, uzdiže ljudski duh prema Bogu i pomaže nesmetano i jednostavno odvijanje liturgijskih čina. Smatramo da je projekt crkve u Kninu u potpunosti uspio.
Knin je ovih dana, zbog 20-te obljetnice VRO "Oluja" bio središte Republike Hrvatske. U grad su se slijevali vjernici i dobronamjernici sa svih strana Domovine i inozemstva. Crkvu i oltar je 4. kolovoza 2015. godine posvetio šibenski biskup mons. Ante Ivas. Na dan "Oluje" (5.8.) misu za Domovinu služio je uzoriti kardinal mons. Josip Bozanić. Vrata crkve su cijelo vrijeme bila otvorena svima. U ta dva dana kroz crkvu je prošlo preko 80.000 ljudi. Nitko nije krio zadovoljstvo viđenim. Crkva je svidjela vjernicima i dobronamjernicima. To je potvrda da je projekt crkve GVHKZ u Kninu u potpunosti uspio. Time ova crkva spada u kategoriju izvrsnosti kako izvana, tako i iznutra. Izvana je grandiozna poput tvrđave, što i jest zamisao g. Rošina, a unutrašnjost odiše rajskim ugođajem kako ju je osmislio autor g. Vrban.
U želji da istinito izvjestimo javnost, ovomu možemo dodati i neistinu koja blati našu Franjevačku Provinciju Presvetoga Otkupitelja, da ne plaća svoje račune za izvedene radove. Sva plaćanja se vrše prema Ugovorima – to je jedina istina.
S poštovanjem
Fra Josip Gotovac, ekonom Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS