Posveta crkve u Biskupiji

Crkva Sv. Marije u biskupiji posvećena je 18. rujna 1938. god. O tom velikom događaju donosimo prijepis iz samostanske kronike. Valja skrenuti pozornost na ulogu bl. Alojzija Stepinca, za kojeg se često (krivo!) navodi da je posvetio crkvu odnosno da je propovjedao preko mise.

Dne. 9. 9. 1938.

Večeras je počela devetnica ovđe u crkvi sv. Ante u čast Naše Gospe u Biskupiji. Devetnicu je držao provincijalov tajnik fra L. Mrđen. Zadnja 3 dana propovjedao je Mp. provincijal dr. P. Grabić.

Dne 17. 9. 1938.

Za sutrašnju svetčanost u Biskupiji došao je danas popodne vlakom Šibenski biskup dr. Jerolim Mileta. Dočekan je bio na željezničkom kolodvoru od svećenstva-fratara, 18 klerika i ostalim građanstvom predvođenim drniškom glazbom. Bio je trijumfalno uveden u crkvu sv. Ante okićenu zelenilom i mnogim žaruljama. Zatim je biskup dr. Mileta držao devetnicu a ostali su gosti pridolazili. Najprije su došli Zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac i Hvarski biskup Pušić. Razumi se da su i oni svetčano dočekati. U 8 1 (na večer) došao je i Banjalučki biskup Garić. U 9 sati bila je u samostanu zajednička večera. Bila su na večeri sva četri biskupa i toliki drugi, puno blagovalište a i kuhinja, još su neki morali radi tjesnoće poći vanka večerati. Biskup Šibenski i Banjalučki ostali su na konaku u samostanu.

Dne 18. rujna 1938.

Posveta crkve „Naše Gospe“ u Biskupiji. Iz jutra u 5 sati pošao je o. fra P. Perišić u velikom autobusu sa redateljim, od odbora za proslavu određenim da zauzmu mjesta pokraj puteva, počam od željezničke stanice na Kaldrmi pak sve do crkve u biskupiji. U 7 sati pošao je u Biskupiju šibenski biskup dr. Mileta u pratnji kanonika Markova i o. gvardijana-župnika o. B. Topića. Za tim su došli sa autobusom ex-provincijal dr. fra S. Petrov, lektor bogoslovlja iz Makarske dr. fra Božo Vuco sa svojih 28 klerika i ostalih ašištenata. U 7 1 počeo je biskup dr. Mileta posvećivati crkvu, koja je trajala blizu 4 sata. Preko posvete crkve biskup Garić blagoslovio je zvona. Bilo je dosta kumova. U 11 sati Hvarski biskup Pušić počeo je staroslavensku misu na zidinama stare bazilike, u prisutnosti nadbiskupa dr. Stepinca i biskupa Garića te masa ostaloga svijeta. Misu su pjevali franov. klerici iz Makarske pod ravnanjem lektura dr. fra B. Vuce. Preko sv. mise propovjedao je isti preuzv. biskup Pušić, a svrhi mise izrekao je krasan govor zagrebački nadbiskup dr. Stepinac. (…) Od provincije presvetoga odkupitelja sudjelovali su svečanosti (nabraja pojedinačno svećenike, nap. prir.). … Daklen svega nas franjevaca brojem 77. Bilo je dosta i mirskih svećenika i ostaloga svijeta oko 7-8000 duša. (…)

Sve je teklo skladno i mirno, samo pred večer je došlo iz okolišnih pravoslavnih sela nekoliko četnika (90 – olovkom, nap. prir.), da izazivlju, nu ipak sve je prošlo brez kakovih većih incidenata.

• Ponedjeljak, 15. listopada 2018.
      • 20 h - u dvorani samostan sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Četvrtak, 18. listopada 2018.- blagdan je sv. Luke, evanđelista
      • Vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 16 h - poslijepodne
    • Petak, 19. listopada 2018.
      • Vjeronauk za krizmanike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 15 h - poslijepodne
    • Subota, 20. listopada 2018.
      • 10 h - u Gospinoj crkvi je susret ministranata
      • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor
      • 20 h - U dvorani Doma HV-a u sklopu inicijative „40 dana za život“ biti će prikazan dokumentarni film 40 dana za život

• Zaručnički tečaj
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 22. do 26. listopada 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h. Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja. Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Hodočašće u Krašić i Zagreb, 27. listopada 2018.
      • U povodu dvadesete godišnjice beatifikacije bl. Alojzija Stepinca župa organizira hodočašće u Krašić i Zagreb 27. listopada 2018. Polazak je u 5 h ispred Gospine crkve. Cijena puta je 200 kn po osobi.
    • „40 dana za život“
      • Jesenska kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ započela je 26. rujna i traje do 4. studenog u Kninu.
      U sklopu inicijative 20. listopada biti će prikazan dokumentarni film 40 dana za život u 20 sati u dvorani Doma HV-a, a 22. listopada promotivni autobus incijative dolazi sa slikom Milosrdnog Isusa.
      Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Repeticija iz razredne nastave
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
    • Likovne radionice za djecu i odrasle
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.
    • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira
      • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira vrši upise u sekcije:
      - Kazalište Pinokio - djeca do 15 godina
      - Mali vitezovi - djeca do 15 godina
      - Vitezovi kralja Zvonimira - za starije od 15 godina
      Učlaniti se možete ponedjeljkom i srijedom od 19 sati u dvorani Gospine crkve ili nedjeljom iza večernje mise.