Posveta crkve u Biskupiji

Crkva Sv. Marije u biskupiji posvećena je 18. rujna 1938. god. O tom velikom događaju donosimo prijepis iz samostanske kronike. Valja skrenuti pozornost na ulogu bl. Alojzija Stepinca, za kojeg se često (krivo!) navodi da je posvetio crkvu odnosno da je propovjedao preko mise.

Dne. 9. 9. 1938.

Večeras je počela devetnica ovđe u crkvi sv. Ante u čast Naše Gospe u Biskupiji. Devetnicu je držao provincijalov tajnik fra L. Mrđen. Zadnja 3 dana propovjedao je Mp. provincijal dr. P. Grabić.

Dne 17. 9. 1938.

Za sutrašnju svetčanost u Biskupiji došao je danas popodne vlakom Šibenski biskup dr. Jerolim Mileta. Dočekan je bio na željezničkom kolodvoru od svećenstva-fratara, 18 klerika i ostalim građanstvom predvođenim drniškom glazbom. Bio je trijumfalno uveden u crkvu sv. Ante okićenu zelenilom i mnogim žaruljama. Zatim je biskup dr. Mileta držao devetnicu a ostali su gosti pridolazili. Najprije su došli Zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac i Hvarski biskup Pušić. Razumi se da su i oni svetčano dočekati. U 8 1 (na večer) došao je i Banjalučki biskup Garić. U 9 sati bila je u samostanu zajednička večera. Bila su na večeri sva četri biskupa i toliki drugi, puno blagovalište a i kuhinja, još su neki morali radi tjesnoće poći vanka večerati. Biskup Šibenski i Banjalučki ostali su na konaku u samostanu.

Dne 18. rujna 1938.

Posveta crkve „Naše Gospe“ u Biskupiji. Iz jutra u 5 sati pošao je o. fra P. Perišić u velikom autobusu sa redateljim, od odbora za proslavu određenim da zauzmu mjesta pokraj puteva, počam od željezničke stanice na Kaldrmi pak sve do crkve u biskupiji. U 7 sati pošao je u Biskupiju šibenski biskup dr. Mileta u pratnji kanonika Markova i o. gvardijana-župnika o. B. Topića. Za tim su došli sa autobusom ex-provincijal dr. fra S. Petrov, lektor bogoslovlja iz Makarske dr. fra Božo Vuco sa svojih 28 klerika i ostalih ašištenata. U 7 1 počeo je biskup dr. Mileta posvećivati crkvu, koja je trajala blizu 4 sata. Preko posvete crkve biskup Garić blagoslovio je zvona. Bilo je dosta kumova. U 11 sati Hvarski biskup Pušić počeo je staroslavensku misu na zidinama stare bazilike, u prisutnosti nadbiskupa dr. Stepinca i biskupa Garića te masa ostaloga svijeta. Misu su pjevali franov. klerici iz Makarske pod ravnanjem lektura dr. fra B. Vuce. Preko sv. mise propovjedao je isti preuzv. biskup Pušić, a svrhi mise izrekao je krasan govor zagrebački nadbiskup dr. Stepinac. (…) Od provincije presvetoga odkupitelja sudjelovali su svečanosti (nabraja pojedinačno svećenike, nap. prir.). … Daklen svega nas franjevaca brojem 77. Bilo je dosta i mirskih svećenika i ostaloga svijeta oko 7-8000 duša. (…)

Sve je teklo skladno i mirno, samo pred večer je došlo iz okolišnih pravoslavnih sela nekoliko četnika (90 – olovkom, nap. prir.), da izazivlju, nu ipak sve je prošlo brez kakovih većih incidenata.

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi