Posveta crkve u Biskupiji

Crkva Sv. Marije u biskupiji posvećena je 18. rujna 1938. god. O tom velikom događaju donosimo prijepis iz samostanske kronike. Valja skrenuti pozornost na ulogu bl. Alojzija Stepinca, za kojeg se često (krivo!) navodi da je posvetio crkvu odnosno da je propovjedao preko mise.

Dne. 9. 9. 1938.

Večeras je počela devetnica ovđe u crkvi sv. Ante u čast Naše Gospe u Biskupiji. Devetnicu je držao provincijalov tajnik fra L. Mrđen. Zadnja 3 dana propovjedao je Mp. provincijal dr. P. Grabić.

Dne 17. 9. 1938.

Za sutrašnju svetčanost u Biskupiji došao je danas popodne vlakom Šibenski biskup dr. Jerolim Mileta. Dočekan je bio na željezničkom kolodvoru od svećenstva-fratara, 18 klerika i ostalim građanstvom predvođenim drniškom glazbom. Bio je trijumfalno uveden u crkvu sv. Ante okićenu zelenilom i mnogim žaruljama. Zatim je biskup dr. Mileta držao devetnicu a ostali su gosti pridolazili. Najprije su došli Zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac i Hvarski biskup Pušić. Razumi se da su i oni svetčano dočekati. U 8 1 (na večer) došao je i Banjalučki biskup Garić. U 9 sati bila je u samostanu zajednička večera. Bila su na večeri sva četri biskupa i toliki drugi, puno blagovalište a i kuhinja, još su neki morali radi tjesnoće poći vanka večerati. Biskup Šibenski i Banjalučki ostali su na konaku u samostanu.

Dne 18. rujna 1938.

Posveta crkve „Naše Gospe“ u Biskupiji. Iz jutra u 5 sati pošao je o. fra P. Perišić u velikom autobusu sa redateljim, od odbora za proslavu određenim da zauzmu mjesta pokraj puteva, počam od željezničke stanice na Kaldrmi pak sve do crkve u biskupiji. U 7 sati pošao je u Biskupiju šibenski biskup dr. Mileta u pratnji kanonika Markova i o. gvardijana-župnika o. B. Topića. Za tim su došli sa autobusom ex-provincijal dr. fra S. Petrov, lektor bogoslovlja iz Makarske dr. fra Božo Vuco sa svojih 28 klerika i ostalih ašištenata. U 7 1 počeo je biskup dr. Mileta posvećivati crkvu, koja je trajala blizu 4 sata. Preko posvete crkve biskup Garić blagoslovio je zvona. Bilo je dosta kumova. U 11 sati Hvarski biskup Pušić počeo je staroslavensku misu na zidinama stare bazilike, u prisutnosti nadbiskupa dr. Stepinca i biskupa Garića te masa ostaloga svijeta. Misu su pjevali franov. klerici iz Makarske pod ravnanjem lektura dr. fra B. Vuce. Preko sv. mise propovjedao je isti preuzv. biskup Pušić, a svrhi mise izrekao je krasan govor zagrebački nadbiskup dr. Stepinac. (…) Od provincije presvetoga odkupitelja sudjelovali su svečanosti (nabraja pojedinačno svećenike, nap. prir.). … Daklen svega nas franjevaca brojem 77. Bilo je dosta i mirskih svećenika i ostaloga svijeta oko 7-8000 duša. (…)

Sve je teklo skladno i mirno, samo pred večer je došlo iz okolišnih pravoslavnih sela nekoliko četnika (90 – olovkom, nap. prir.), da izazivlju, nu ipak sve je prošlo brez kakovih većih incidenata.

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS