Posveta crkve u Biskupiji

Crkva Sv. Marije u biskupiji posvećena je 18. rujna 1938. god. O tom velikom događaju donosimo prijepis iz samostanske kronike. Valja skrenuti pozornost na ulogu bl. Alojzija Stepinca, za kojeg se često (krivo!) navodi da je posvetio crkvu odnosno da je propovjedao preko mise.

Dne. 9. 9. 1938.

Večeras je počela devetnica ovđe u crkvi sv. Ante u čast Naše Gospe u Biskupiji. Devetnicu je držao provincijalov tajnik fra L. Mrđen. Zadnja 3 dana propovjedao je Mp. provincijal dr. P. Grabić.

Dne 17. 9. 1938.

Za sutrašnju svetčanost u Biskupiji došao je danas popodne vlakom Šibenski biskup dr. Jerolim Mileta. Dočekan je bio na željezničkom kolodvoru od svećenstva-fratara, 18 klerika i ostalim građanstvom predvođenim drniškom glazbom. Bio je trijumfalno uveden u crkvu sv. Ante okićenu zelenilom i mnogim žaruljama. Zatim je biskup dr. Mileta držao devetnicu a ostali su gosti pridolazili. Najprije su došli Zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac i Hvarski biskup Pušić. Razumi se da su i oni svetčano dočekati. U 8 1 (na večer) došao je i Banjalučki biskup Garić. U 9 sati bila je u samostanu zajednička večera. Bila su na večeri sva četri biskupa i toliki drugi, puno blagovalište a i kuhinja, još su neki morali radi tjesnoće poći vanka večerati. Biskup Šibenski i Banjalučki ostali su na konaku u samostanu.

Dne 18. rujna 1938.

Posveta crkve „Naše Gospe“ u Biskupiji. Iz jutra u 5 sati pošao je o. fra P. Perišić u velikom autobusu sa redateljim, od odbora za proslavu određenim da zauzmu mjesta pokraj puteva, počam od željezničke stanice na Kaldrmi pak sve do crkve u biskupiji. U 7 sati pošao je u Biskupiju šibenski biskup dr. Mileta u pratnji kanonika Markova i o. gvardijana-župnika o. B. Topića. Za tim su došli sa autobusom ex-provincijal dr. fra S. Petrov, lektor bogoslovlja iz Makarske dr. fra Božo Vuco sa svojih 28 klerika i ostalih ašištenata. U 7 1 počeo je biskup dr. Mileta posvećivati crkvu, koja je trajala blizu 4 sata. Preko posvete crkve biskup Garić blagoslovio je zvona. Bilo je dosta kumova. U 11 sati Hvarski biskup Pušić počeo je staroslavensku misu na zidinama stare bazilike, u prisutnosti nadbiskupa dr. Stepinca i biskupa Garića te masa ostaloga svijeta. Misu su pjevali franov. klerici iz Makarske pod ravnanjem lektura dr. fra B. Vuce. Preko sv. mise propovjedao je isti preuzv. biskup Pušić, a svrhi mise izrekao je krasan govor zagrebački nadbiskup dr. Stepinac. (…) Od provincije presvetoga odkupitelja sudjelovali su svečanosti (nabraja pojedinačno svećenike, nap. prir.). … Daklen svega nas franjevaca brojem 77. Bilo je dosta i mirskih svećenika i ostaloga svijeta oko 7-8000 duša. (…)

Sve je teklo skladno i mirno, samo pred večer je došlo iz okolišnih pravoslavnih sela nekoliko četnika (90 – olovkom, nap. prir.), da izazivlju, nu ipak sve je prošlo brez kakovih većih incidenata.

• Blagoslov obitelji

• Blagoslov obitelji nastavljamo u utorak. Obitelji koje nismo zatekli u blagoslovu mogu se naknadno javiti u župni ured ili svećeniku poslije mise.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici i Radio Knin u 8.45 sati
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati
    • Ponedjeljak, 25. prosinca 2017. - BOŽIĆ
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30; 11 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
      11,30 h - u Kosovu
    • Utorak, 26. prosinca 2017.- sv. Stjepan
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
    • Srijeda, 27. prosinca 2017.- sv. Ivan
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Četvrtak, 28. prosinca 2017.- Nevina dječica
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Nedjelja, 31. prosinca 2017.
      • 23 - 0,30 h - u Gospinoj crkvi biti će Klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom Sakramentu u znak zahvale Bogu za proteklu 2017. i početak 2018. godine.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu