Radost slavlja
sakramenta bolesničkog pomazanja

U društvu koje se oslanja na proizvodnju i učinkovitost, bolesni i stari potisnuti su na rub jer ih se smatra neproduktivnim. Proglašavajući sebe tvorcem vlastite sudbine, sekularizirani čovjek smatra neuputnim i praznovjernim uteći se nekoj višoj, transcendentnoj sili. U novije vrijeme, smatrajući da je odbačen i postao suvišan za društvo, i sam se bolesnik zatvara u sebe, a ukućani prihvaćaju to stanje te pred bolesnim članom obitelji »podižu zavjesu« privatnosti. To potvrđuje i visok postotak onih vjernika koji umiru bez bolesničkog pomazanja. Osim toga, još uvijek postoji krivo poimanje tog sakramenta: općenito se smatra da ovaj naviješta smrt. Bojeći se da se bolesnik ne uplaši, ukućani zovu svećenika kad je bolesnik u komi.

Bol i bolesti ljudske uvijek su se brojile među najveće teškoće koje mogu pritisnuti ljudsku svijest. Ali, valja imati na umu da bolesnik nije opečaćen, kažnjen od Boga. Bolesnik nije sam i napušten, Krist je s njime budući da je on sve boli grijeha učinio svojima.

Definicija i svrha bolesničkog pomazanja – "Sakrament bolesničkog pomazanja daje bolesnomu milost Duha Svetoga, koja pripomaže spasu svega čovjeka, pridiže ga pouzdanjem u Boga, jača protiv napasti Zloga i tjeskobe smrti, tako da bolesnik može ne samo svoje nedaće hrabro podnositi nego se protiv njih i boriti, pače da postigne i ozdravljenje, ako mu je to od koristi za duhovno spasenje; a po potrebi, pomazanje daje također oprost grijeha i dovršenje kršćanske pokore"

Primatelji bolesničkog pomazanja - Sakrament bolesničkog pomazanja:

• Treba podijeliti onim vjernicima čije je zdravlje ozbiljno ugroženo zbog bolesti ili starosti.

• Može se podijeliti prije kirurškog zahvata zbog teške bolesti ili ozbiljne životne opasnosti.

• Može se dati starcima, iako možda i nisu teško bolesni, ali su im malaksale sile.

• Može se ponoviti kad god bolesnik ozdravi od bolesti u kojoj je primio pomazanje ili je u toku bolesti došlo do pogoršanja.

• Može se dati bolesnoj djeci ako su došla do dobi rasuđivanja, da im se podijeli snaga toga sakramenta.

• Može se dati onima koji su izgubili svijest ili se nalaze u komi, ali bi ga vjerojatno kao vjernici bili zatražili dok su bili pri sebi. I sam zahtjev ukućana može biti valjan razlog da se donese pozitivan sud.

• Naprotiv, ne smije se davati kada je bolesnik već umro; u tom slučaju neka se pokojnik preporuči Gospodinu da mu udijeli oproštenje grijeha i da ga primi u svoje kraljevstvo. Samo u slučaju sumnje je li osoba doista umrla, može se sakrament podijeliti uvjetno.

Samo je svećenik vlastan djelitelj bolesničkog pomazanja. On bi trebao češće posjećivati bolesne koji su povjereni njegovoj pastirskoj skrbi i pripravljati ih da sakrament pomazanja prime u pravo vrijeme. To se posebno tiče kapelana u bolnicama i klinikama.

Ako se bolesnik mora ispovjediti, neka mu to svećenik omogući prije slavlja pomazanja. Popudbina je hrana za put koja prati kršćanina na putovanju s ovoga života u drugi. Popudbina Tijela i Krvi Kristove snaži vjernika i daje mu zalog uskrsnuća, prema Gospodinovim riječima: "Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni: i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan".

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS