Pismo fra Joška Kodžomana, provincijala

Fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetog Otkupitelja, uputio je svim vjernicima i ljudima dobre volje pismo o izgradnji crkve Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta u Kninu.

Prva potreba Knina, nakon “Oluje”, bila je, uz ostalu infrastrukturu, crkva. Dosta vremena se razmišljalo i pokušavalo izgraditi crkvu. No, zbog siromaštva i iscrpljenosti naroda i države, svi pokušaji su propali.

Trenutno u Kninu postoji Franjevački samostan Sv. Ante s malom crkvom, koji je sadašnji izgled dobio 1863. godine, a koji nije dostatan za potrebe vjernika koji žive u Kninu.

Zajedničkim naporom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Šibenske biskupije, Samostana Sv. Ante i Grada Knina, želja za novom crkvom urodila je plodom. Naime, 25. rujna 2011. godine blagoslovljen je i ugrađen kamen temeljac. Od tada do danas radovi teku prema planu.

Materijalna sredstva za crkvu prikupljaju se od raznih donacija i dobrotvora. Prethodno je Vlada RH osigurala je 5 mil. kn za izradu projektne dokumentacije, nadzor i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Ukupna investicija (bez projektne dokumentacije i nadzorne službe) je cca 22 mil. kn (2.9 mil. EUR). Vlada RH u tu svrhu donirala je dodatnih inicijalnih 9.8 mil. kn /1.3 mil. EUR u trogodištu (2011. – 2013). Ove godine (2013.) potrošit ćemo sva sredstva. Nakon toga finaciranje izgradnje prepušteno je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja.

Na zamolbu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, u gradnju crkve uključila se i Hrvatska biskupska konferencija koja je, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, odredila da se godišnja kolekta na području RH (milostinja 15. rujna 2013.) daruje za izgradnju crkve u Kninu. Ovom prilikom neizmjerno zahvaljujemo hrvatskim biskupima.

Trenutno stanje na gradilištu: crkva je podignuta do visine cca 10 m. U tekućoj godini (2013.) plan je završiti konstrukcijske radove. Nadamo se da radovi neće stati i da ćemo tijekom sljedeće 2014. godine dovršiti našu crkvu Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta.

Molimo i vašu pomoć. Sva sredstva koja dobijemo bit će objavljena na ovim Internet stranicama, a po završetku gradnje crkve bit će ugravirana na spomen ploču (donacije veće od 7.500 kn /1.000 EUR/1500 $). Za svaki dar neizmjerno smo zahvalni. Neka dobri Bog udijeli blagoslov svima koji imaju volju ali nisu u mogućnosti sudjelovati, kao i onima koji će sudjelovati.

Fra Joško Kodžoman, provincijal

_____________

FRANJEVAČKA PROVINCIJA PRESVETOG OTKUPITELJA

Trg Gaje Bulata 3

21000 Split, HR

www.franjevci-split.hr/knin/

provincijalat-franjevaca@st.t-com.hr

Tel. +385 (0) 21 348 182

Žiro račun kod PBZ, Ulica Slobode 7, 21000 SPLIT, HR

IBAN: HR25 2340 0091 1001 4458 2

SWIFT: PBZG HR2X

Opis plaćanja: KNIN - CRKVA

• Blagoslov obitelji

• Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 17. prosinca 2017.
      • 20 h - Susret glumaca Muke biti će u samostanskoj dvorani
    • Ponedjeljak, 18. prosinca 2017.
      • 6 h - U našu župu stiže Betlehemsko svijetlo mira i nade, svečano ćemo ga dočekati ujutro na misi zornici.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Utorak, 19. prosinca 2017.
      • 10 - 12 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      • 16 - 18 h - Božićna ispovijed u Gospinoj crkvi
      Na raspolaganju će biti više svećenika
    • Srijeda, 20. i četvrtak, 21. prosinca 2017.
      • Svećenici će u susret Božiću pohoditi bolesne, stare i nemoćne u našoj župi. Molimo sve obitelji koje imaju bolesne,stare i nemoćne da nam se jave u župni ured ili svećeniku poslije svete mise
    • Subota, 23. prosinca 2017.
      • 17 h - Duhovna obnova pod nazivom Gospodine umnoži nam vjeru u Gospinoj crkvi.
      • 18 h - Paljenje četvrte adventske svijeće, sveta misa
      • O svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
    • Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati

• Devetnica Božiću
      • 18 h - Devetnica Božiću je na misi u Gopinoj crkvi.
    • Mise zornice
      • 6 h - Mise zornice su u Gospinoj crkvi.
    • Advent u Gospino crkvi
      • Nastavlja se bogati duhovni program u adventu koji se održava u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu ili OVDJE
      • Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu