Pismo fra Joška Kodžomana, provincijala

Fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetog Otkupitelja, uputio je svim vjernicima i ljudima dobre volje pismo o izgradnji crkve Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta u Kninu.

Prva potreba Knina, nakon “Oluje”, bila je, uz ostalu infrastrukturu, crkva. Dosta vremena se razmišljalo i pokušavalo izgraditi crkvu. No, zbog siromaštva i iscrpljenosti naroda i države, svi pokušaji su propali.

Trenutno u Kninu postoji Franjevački samostan Sv. Ante s malom crkvom, koji je sadašnji izgled dobio 1863. godine, a koji nije dostatan za potrebe vjernika koji žive u Kninu.

Zajedničkim naporom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Šibenske biskupije, Samostana Sv. Ante i Grada Knina, želja za novom crkvom urodila je plodom. Naime, 25. rujna 2011. godine blagoslovljen je i ugrađen kamen temeljac. Od tada do danas radovi teku prema planu.

Materijalna sredstva za crkvu prikupljaju se od raznih donacija i dobrotvora. Prethodno je Vlada RH osigurala je 5 mil. kn za izradu projektne dokumentacije, nadzor i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Ukupna investicija (bez projektne dokumentacije i nadzorne službe) je cca 22 mil. kn (2.9 mil. EUR). Vlada RH u tu svrhu donirala je dodatnih inicijalnih 9.8 mil. kn /1.3 mil. EUR u trogodištu (2011. – 2013). Ove godine (2013.) potrošit ćemo sva sredstva. Nakon toga finaciranje izgradnje prepušteno je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja.

Na zamolbu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, u gradnju crkve uključila se i Hrvatska biskupska konferencija koja je, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, odredila da se godišnja kolekta na području RH (milostinja 15. rujna 2013.) daruje za izgradnju crkve u Kninu. Ovom prilikom neizmjerno zahvaljujemo hrvatskim biskupima.

Trenutno stanje na gradilištu: crkva je podignuta do visine cca 10 m. U tekućoj godini (2013.) plan je završiti konstrukcijske radove. Nadamo se da radovi neće stati i da ćemo tijekom sljedeće 2014. godine dovršiti našu crkvu Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta.

Molimo i vašu pomoć. Sva sredstva koja dobijemo bit će objavljena na ovim Internet stranicama, a po završetku gradnje crkve bit će ugravirana na spomen ploču (donacije veće od 7.500 kn /1.000 EUR/1500 $). Za svaki dar neizmjerno smo zahvalni. Neka dobri Bog udijeli blagoslov svima koji imaju volju ali nisu u mogućnosti sudjelovati, kao i onima koji će sudjelovati.

Fra Joško Kodžoman, provincijal

_____________

FRANJEVAČKA PROVINCIJA PRESVETOG OTKUPITELJA

Trg Gaje Bulata 3

21000 Split, HR

www.franjevci-split.hr/knin/

provincijalat-franjevaca@st.t-com.hr

Tel. +385 (0) 21 348 182

Žiro račun kod PBZ, Ulica Slobode 7, 21000 SPLIT, HR

IBAN: HR25 2340 0091 1001 4458 2

SWIFT: PBZG HR2X

Opis plaćanja: KNIN - CRKVA

• Ponedjeljak, 11. lipnja 2018.
      • 19 sati - Devetnica sv. Anti, zaštitniku grada i župe u Gospinoj crkvi. Predovidi fra Ivan Maletić
    • Utorak, 12. lipnja 2018.
    • Srijeda, 13. lipnja 2018. - SV. ANTE
      • 6, 7 i 8 sati – svete mise u crkvi sv. Ante
      • 9,30 sati – PROCESIJA OD CRKVE SV. ANTE DO CRKVE GOSPE VELIKOGA HRVATSKOG KRSNOG ZAVJETA
      Misa koju predvodi mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup je nakon procesije u Gospinoj crkvi
      • 19 sati – Blagoslov djece u Gospinoj crkvi

• Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi
    • Obavijest za krizmanike
      • Od četvrtka, 14. lipnja 2018. mogu se preuzeti DVD-i i slike sa krizme u Foto studiju P2.