Pismo fra Joška Kodžomana, provincijala

Fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetog Otkupitelja, uputio je svim vjernicima i ljudima dobre volje pismo o izgradnji crkve Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta u Kninu.

Prva potreba Knina, nakon “Oluje”, bila je, uz ostalu infrastrukturu, crkva. Dosta vremena se razmišljalo i pokušavalo izgraditi crkvu. No, zbog siromaštva i iscrpljenosti naroda i države, svi pokušaji su propali.

Trenutno u Kninu postoji Franjevački samostan Sv. Ante s malom crkvom, koji je sadašnji izgled dobio 1863. godine, a koji nije dostatan za potrebe vjernika koji žive u Kninu.

Zajedničkim naporom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Šibenske biskupije, Samostana Sv. Ante i Grada Knina, želja za novom crkvom urodila je plodom. Naime, 25. rujna 2011. godine blagoslovljen je i ugrađen kamen temeljac. Od tada do danas radovi teku prema planu.

Materijalna sredstva za crkvu prikupljaju se od raznih donacija i dobrotvora. Prethodno je Vlada RH osigurala je 5 mil. kn za izradu projektne dokumentacije, nadzor i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Ukupna investicija (bez projektne dokumentacije i nadzorne službe) je cca 22 mil. kn (2.9 mil. EUR). Vlada RH u tu svrhu donirala je dodatnih inicijalnih 9.8 mil. kn /1.3 mil. EUR u trogodištu (2011. – 2013). Ove godine (2013.) potrošit ćemo sva sredstva. Nakon toga finaciranje izgradnje prepušteno je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja.

Na zamolbu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, u gradnju crkve uključila se i Hrvatska biskupska konferencija koja je, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, odredila da se godišnja kolekta na području RH (milostinja 15. rujna 2013.) daruje za izgradnju crkve u Kninu. Ovom prilikom neizmjerno zahvaljujemo hrvatskim biskupima.

Trenutno stanje na gradilištu: crkva je podignuta do visine cca 10 m. U tekućoj godini (2013.) plan je završiti konstrukcijske radove. Nadamo se da radovi neće stati i da ćemo tijekom sljedeće 2014. godine dovršiti našu crkvu Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta.

Molimo i vašu pomoć. Sva sredstva koja dobijemo bit će objavljena na ovim Internet stranicama, a po završetku gradnje crkve bit će ugravirana na spomen ploču (donacije veće od 7.500 kn /1.000 EUR/1500 $). Za svaki dar neizmjerno smo zahvalni. Neka dobri Bog udijeli blagoslov svima koji imaju volju ali nisu u mogućnosti sudjelovati, kao i onima koji će sudjelovati.

Fra Joško Kodžoman, provincijal

_____________

FRANJEVAČKA PROVINCIJA PRESVETOG OTKUPITELJA

Trg Gaje Bulata 3

21000 Split, HR

www.franjevci-split.hr/knin/

provincijalat-franjevaca@st.t-com.hr

Tel. +385 (0) 21 348 182

Žiro račun kod PBZ, Ulica Slobode 7, 21000 SPLIT, HR

IBAN: HR25 2340 0091 1001 4458 2

SWIFT: PBZG HR2X

Opis plaćanja: KNIN - CRKVA

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS