Pismo fra Joška Kodžomana, provincijala

Fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetog Otkupitelja, uputio je svim vjernicima i ljudima dobre volje pismo o izgradnji crkve Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta u Kninu.

Prva potreba Knina, nakon “Oluje”, bila je, uz ostalu infrastrukturu, crkva. Dosta vremena se razmišljalo i pokušavalo izgraditi crkvu. No, zbog siromaštva i iscrpljenosti naroda i države, svi pokušaji su propali.

Trenutno u Kninu postoji Franjevački samostan Sv. Ante s malom crkvom, koji je sadašnji izgled dobio 1863. godine, a koji nije dostatan za potrebe vjernika koji žive u Kninu.

Zajedničkim naporom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Šibenske biskupije, Samostana Sv. Ante i Grada Knina, želja za novom crkvom urodila je plodom. Naime, 25. rujna 2011. godine blagoslovljen je i ugrađen kamen temeljac. Od tada do danas radovi teku prema planu.

Materijalna sredstva za crkvu prikupljaju se od raznih donacija i dobrotvora. Prethodno je Vlada RH osigurala je 5 mil. kn za izradu projektne dokumentacije, nadzor i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Ukupna investicija (bez projektne dokumentacije i nadzorne službe) je cca 22 mil. kn (2.9 mil. EUR). Vlada RH u tu svrhu donirala je dodatnih inicijalnih 9.8 mil. kn /1.3 mil. EUR u trogodištu (2011. – 2013). Ove godine (2013.) potrošit ćemo sva sredstva. Nakon toga finaciranje izgradnje prepušteno je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja.

Na zamolbu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, u gradnju crkve uključila se i Hrvatska biskupska konferencija koja je, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, odredila da se godišnja kolekta na području RH (milostinja 15. rujna 2013.) daruje za izgradnju crkve u Kninu. Ovom prilikom neizmjerno zahvaljujemo hrvatskim biskupima.

Trenutno stanje na gradilištu: crkva je podignuta do visine cca 10 m. U tekućoj godini (2013.) plan je završiti konstrukcijske radove. Nadamo se da radovi neće stati i da ćemo tijekom sljedeće 2014. godine dovršiti našu crkvu Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta.

Molimo i vašu pomoć. Sva sredstva koja dobijemo bit će objavljena na ovim Internet stranicama, a po završetku gradnje crkve bit će ugravirana na spomen ploču (donacije veće od 7.500 kn /1.000 EUR/1500 $). Za svaki dar neizmjerno smo zahvalni. Neka dobri Bog udijeli blagoslov svima koji imaju volju ali nisu u mogućnosti sudjelovati, kao i onima koji će sudjelovati.

Fra Joško Kodžoman, provincijal

_____________

FRANJEVAČKA PROVINCIJA PRESVETOG OTKUPITELJA

Trg Gaje Bulata 3

21000 Split, HR

www.franjevci-split.hr/knin/

provincijalat-franjevaca@st.t-com.hr

Tel. +385 (0) 21 348 182

Žiro račun kod PBZ, Ulica Slobode 7, 21000 SPLIT, HR

IBAN: HR25 2340 0091 1001 4458 2

SWIFT: PBZG HR2X

Opis plaćanja: KNIN - CRKVA

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS