Potpisivanje na oltaru svjedodžbe o sklopljenoj ženidbi?

Pojave koje je zadnjih godina moguće zamijetiti u slavljenju sakramenta ženidbe iziskuju ne samo jasna liturgijska pojašnjenja, nego, u nekim slučajevima, i nove obvezujuće odredbe crkvenih vlasti. Kao primjer spominjemo neopravdana udovoljavanja zahtjevima za slavljenjem ženidbe izvan prostora crkve. Pomnija briga i odlučniji stav pastoralnih djelatnika očekuje se i kad je riječ o glazbi u slavlju sakramenta ženidbe. Neke nelogičnosti i obredne ‘novotarije’ u liturgijskom slavlju ženidbe pojavljuju se otkada su (1997.) u našoj domovini kanonskoj ženidbi priznati pravni učinci na građanskom području.

Pojava potpisivanja na oltaru zapisnika o sklopljenoj ženidbi ipak je nešto ‘starijega’ datuma. Takva praksa počinje se, naime, zamjećivati otkada je poslijesaborska liturgijska obnova oltar okrenula prema narodu. Samo okretanje oltara prema narodu, odnosno novost slavljenja euharistije u zajednici koja je okupljena oko oltara, nisu bili praćeni dostatnom poukom o značenju i svetosti oltara. Oltar je, nažalost, postao »praktično mjesto« za različite liturgijske i neliturgijske čine. Doista je teško očekivati ispravan i dostojanstven odnos vjernika prema oltaru, pa i prema sakramentu euharistije, ako je oltar postao mjesto »za sve što se u crkvi događa«. Takav, dostojanstva lišen, odnos prema oltaru pogodovao je i novim zloporabama oltara.

Potpisivanje zapisnika o sklopljenoj ženidbi već se duže vrijeme shvaća kao prikladan motiv za fotografiju koja će biti uspomena na dan ženidbe. U odabiru mjesta za taj zanimljivi foto-motiv oltar je, izgubivši uzvišeno dostojanstvo sakramenta euharistije, postao najpoželjnijim mjestom. Sakrament ženidbe ne sklapa se potpisom ženidbenih spisa nego javno izrečenom privolom zaručnika. Štoviše, valja primijetiti da Obrednik potpisivanje zapisnika o sklopljenoj ženidbi smješta izvan obreda, nakon otpusta, te je jasno da mu nije moguće davati nikakav obredno-liturgijski smisao. Izrijekom se napominje da se čin potpisivanja može vršiti ili u sakristiji ili pred narodom, ali ne na oltaru. Potrebno je stoga da čin potpisivanja bude potpuno odvojen od liturgijskoga čina i izvan liturgijskoga prostora. Ukoliko se pak u slavlju sakramenta ženidbe želi istaknuti znakovna snaga oltara, u misi vjenčanja bit će prikladno da zaručnici – ako prostor to nesmetano omogućava – nakon Molitve Gospodnje pristupe pred oltar te da svećenik ondje, s ispruženim rukama, nad njima moli molitvu ženidbenog blagoslova.

Izvor: Živo vrelo 6(2006.)

• Blagoslov obitelji

• Blagoslov obitelji nastavljamo u utorak. Obitelji koje nismo zatekli u blagoslovu mogu se naknadno javiti u župni ured ili svećeniku poslije mise.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici i Radio Knin u 8.45 sati
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati
    • Ponedjeljak, 25. prosinca 2017. - BOŽIĆ
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30; 11 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
      11,30 h - u Kosovu
    • Utorak, 26. prosinca 2017.- sv. Stjepan
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
    • Srijeda, 27. prosinca 2017.- sv. Ivan
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Četvrtak, 28. prosinca 2017.- Nevina dječica
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Nedjelja, 31. prosinca 2017.
      • 23 - 0,30 h - u Gospinoj crkvi biti će Klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom Sakramentu u znak zahvale Bogu za proteklu 2017. i početak 2018. godine.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu