Koliko se puta vjernik može pričestiti u jednome danu?

Zakonik kanonskoga prava (1983.) određuje da se može pričestiti i drugi put u istome danu, ali samo unutar euharistijskoga slavlja u kojem se sudjeluje (kan. 917).

Moglo bi se reći da je time stara norma ublažena i pojednostavljena. Zakonik, na tragu konstitucije Sacrosanctum Concilium (br. 65) ističe pričešćivanje tijekom euharistijskoga slavljenja. Konstitucija pak nudi i razloge za to, navodeći da je pričest savršeno udioništvo u misi, ali jednako tako upozorava na još nešto što se previđa, a to je važnost pričešćivanja hostijama posvećenim na tome slavlju.

Glede pričešćivanja izvan mise traži se »opravdan razlog«, a on se nalazi najčešće u području nemogućnosti prisustvovanja misi zbog obveze rada ili pak zbog bolesti, a što se obreda tiče, postoje posebne liturgijske norme o pričešćivanju izvan mise.

Teološki teorijski stoji načelo: svaki put kad se sudjeluje u euharistiji moguće je pričestiti se, ali praktički se to može ograničiti na dvaput na dan jer se iz zahtjeva za još brojnijim pričešćivanjem prolama drugo pitanje: Ima li opravdanja i gdje je euharistijska duhovnost vjernika u njegovoj zauzetosti za bližnjega, ako ima vremena za dolaženje na tri ili više misa dnevno? Je li provjerio treba li susjed kakvu pomoć, je li pohodio bolesne, zauzeo se u kakvoj karitativnoj djelatnosti ... ? Može li se u tome slučaju govoriti o pobožnosti ili o nečem drugom? Ljubav treba euharistiju, ali i euharistija ljubav.

Izvor: Ante Crnčević, Ivan Šaško „Pred liturgijskim slavljem“, HILP, Zagreb, 2011.

• Nedjelja, 10. veljače 2019.
    • nakon svetih misa skupljat ćemo priloge za grijanje Gospine crkve
    • 18 h - na misi biti će primanja i obećanja Frame
    • 19,30 h - Susret glumaca Muke u samostanskoj dvorani
  • Ponedjeljak, 11. veljače 2019.
    • 19,30 h u samostanskoj dvorani susret je Frame
  • Četvrtak, 14. veljače 2019.
    • župni vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi prema rasporedu.
  • Petak, 15. veljače 2019.
    • župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve prema rasporedu.
  • Subota, 16. veljače 2019.
    • 10 h - susret ministranata u samostanskoj dvorani
    • 11 h - u Gospinoj crkvi je pjevanje za dječiji zbor