Koliko se puta vjernik može pričestiti u jednome danu?

Zakonik kanonskoga prava (1983.) određuje da se može pričestiti i drugi put u istome danu, ali samo unutar euharistijskoga slavlja u kojem se sudjeluje (kan. 917).

Moglo bi se reći da je time stara norma ublažena i pojednostavljena. Zakonik, na tragu konstitucije Sacrosanctum Concilium (br. 65) ističe pričešćivanje tijekom euharistijskoga slavljenja. Konstitucija pak nudi i razloge za to, navodeći da je pričest savršeno udioništvo u misi, ali jednako tako upozorava na još nešto što se previđa, a to je važnost pričešćivanja hostijama posvećenim na tome slavlju.

Glede pričešćivanja izvan mise traži se »opravdan razlog«, a on se nalazi najčešće u području nemogućnosti prisustvovanja misi zbog obveze rada ili pak zbog bolesti, a što se obreda tiče, postoje posebne liturgijske norme o pričešćivanju izvan mise.

Teološki teorijski stoji načelo: svaki put kad se sudjeluje u euharistiji moguće je pričestiti se, ali praktički se to može ograničiti na dvaput na dan jer se iz zahtjeva za još brojnijim pričešćivanjem prolama drugo pitanje: Ima li opravdanja i gdje je euharistijska duhovnost vjernika u njegovoj zauzetosti za bližnjega, ako ima vremena za dolaženje na tri ili više misa dnevno? Je li provjerio treba li susjed kakvu pomoć, je li pohodio bolesne, zauzeo se u kakvoj karitativnoj djelatnosti ... ? Može li se u tome slučaju govoriti o pobožnosti ili o nečem drugom? Ljubav treba euharistiju, ali i euharistija ljubav.

Izvor: Ante Crnčević, Ivan Šaško „Pred liturgijskim slavljem“, HILP, Zagreb, 2011.

• Ponedjeljak, 11. lipnja 2018.
      • 19 sati - Devetnica sv. Anti, zaštitniku grada i župe u Gospinoj crkvi. Predovidi fra Ivan Maletić
    • Utorak, 12. lipnja 2018.
    • Srijeda, 13. lipnja 2018. - SV. ANTE
      • 6, 7 i 8 sati – svete mise u crkvi sv. Ante
      • 9,30 sati – PROCESIJA OD CRKVE SV. ANTE DO CRKVE GOSPE VELIKOGA HRVATSKOG KRSNOG ZAVJETA
      Misa koju predvodi mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup je nakon procesije u Gospinoj crkvi
      • 19 sati – Blagoslov djece u Gospinoj crkvi

• Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi
    • Obavijest za krizmanike
      • Od četvrtka, 14. lipnja 2018. mogu se preuzeti DVD-i i slike sa krizme u Foto studiju P2.