Koliko se puta vjernik može pričestiti u jednome danu?

Zakonik kanonskoga prava (1983.) određuje da se može pričestiti i drugi put u istome danu, ali samo unutar euharistijskoga slavlja u kojem se sudjeluje (kan. 917).

Moglo bi se reći da je time stara norma ublažena i pojednostavljena. Zakonik, na tragu konstitucije Sacrosanctum Concilium (br. 65) ističe pričešćivanje tijekom euharistijskoga slavljenja. Konstitucija pak nudi i razloge za to, navodeći da je pričest savršeno udioništvo u misi, ali jednako tako upozorava na još nešto što se previđa, a to je važnost pričešćivanja hostijama posvećenim na tome slavlju.

Glede pričešćivanja izvan mise traži se »opravdan razlog«, a on se nalazi najčešće u području nemogućnosti prisustvovanja misi zbog obveze rada ili pak zbog bolesti, a što se obreda tiče, postoje posebne liturgijske norme o pričešćivanju izvan mise.

Teološki teorijski stoji načelo: svaki put kad se sudjeluje u euharistiji moguće je pričestiti se, ali praktički se to može ograničiti na dvaput na dan jer se iz zahtjeva za još brojnijim pričešćivanjem prolama drugo pitanje: Ima li opravdanja i gdje je euharistijska duhovnost vjernika u njegovoj zauzetosti za bližnjega, ako ima vremena za dolaženje na tri ili više misa dnevno? Je li provjerio treba li susjed kakvu pomoć, je li pohodio bolesne, zauzeo se u kakvoj karitativnoj djelatnosti ... ? Može li se u tome slučaju govoriti o pobožnosti ili o nečem drugom? Ljubav treba euharistiju, ali i euharistija ljubav.

Izvor: Ante Crnčević, Ivan Šaško „Pred liturgijskim slavljem“, HILP, Zagreb, 2011.

• Listopadska pobožnost
      • Listopadsku pobožnost molimo pola sata prije večernje svete mise u 18:00 sati.
    • Ponedjeljak, 16. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:00 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 18. listopada 2017. - blagdan je sv. Luke, evanđelista
    • Petak, 20. listopada 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani Gospine crkve:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h poslijepodne
    • Subota, 21. listopada 2017.
      • 10.00 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi.
      • 11:00 h - probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi.
      • U Gospinoj crkvi održat će se susret zajedničke formacije članova Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetome. Nakana susreta: MOLITVA ZA DOMOVINU I OBITELJI

• 40 dana za život - Od 26. rujna do 5. studenoga 2017.
      • Jesenska kampanja molitvene incijative 40 dana za život počela je 26. rujna i traje do 5. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Zaručnički tečaj - Od 16. do 20. listopada 2017.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu koji će se održavati u samostanskoj dvorani.
      Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20:00 sati.
      Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja.
      Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Repeticije
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu.
      Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.

CARITAS