Poteškoće s poklikom "Tajna vjere"

Usklik Tajna vjere (Mysterium fidei) zajedno s pratećim poklikom puka (Tvoju smrt Gospodine, naviještamo...) novost je koju je u euharistijsku molitvu unijela liturgijska obnova nakon Drugoga vatikanskoga sabora, čime se kanilo istaknuti svećeničku narav svega Božjeg naroda: slavitelj liturgije nije samo svećenik, nego Crkva, zajednica vjernika. U mnogim se zajednicama uvriježila praksa da zajednica za vrijeme svoga odgovora-poklika (Tvoju smrt Gospodine...) kleči – jednako kao i za vrijeme posvećenja. Tajna (otajstvo) kojoj u ovome trenutku liturgijskoga obreda kličemo nije, međutim, otajstvo euharistije, nego Kristovo vazmeno otajstvo. Spomen na Kristovo vazmeno otajstvo (anamneza) slijedi nakon (!) izvješća o ustanovljenju euharistije, pa je potrebno i izričajno i gestualno pokazati da je doista riječ o novome odlomku koji u sebi nosi drugačije značenje od onoga ‘posvetnoga’.

Sami spomenski dio, anamneza, u euharistijskoj se molitvi otvara usklikom svećenika (Mysterium fidei), a zajednica svojim poklikom dalje razvija njegov smisao i značenje. Svećenik, potom, preuzima temu iz poklika zajednice: »Zato, Gospodine, slavimo spomen spasonosne muke Sina tvoga, veličanstvenog uskrsnuća i uzašašća u nebesku slavu te iščekujući njegov drugi dolazak...« To je središnje otajstvo kršćanske vjere, otajstvo pred kojim slavljenička zajednica kliče i koje proslavlja cjelokupnim slavljenjem euharistije. Kako obredno izraziti tu nutarnju dinamiku i sadržajnu različitost pojedinih dijelova euharistijske molitve? Svećenik riječi ustanovljenja euharistije završava poklonom (nakon ‘podizanja’ kaleža), nakon čega zajednica vjernika zajedno s njim ustaje iz stava klečanja. Ukoliko zajednica kod posvećenja i riječi ustanovljenja iz nekoga valjanoga razloga ne kleči (npr. zbog tijesnoga prostora, zbog tjelesne nemoći i sl.), tada će barem slijediti svećenikovu gestu poklona: kod dvaju svećenikovih poklona (nakon ‘podizanja’ kruha i kaleža) svi će se duboko nakloniti. Na taj način obredne geste (klečanje, poklon, duboki naklon) slijede i interpretiraju epikletsku (posvetnu) snagu riječî posvećenja. Riječi anamneze uvijek su hvalbenoga karaktera, pa iz toga razloga i započinju dijaloškim poklikom svećenika i zajednice. Tom hvalbenom klicanju odgovara drukčija obredna gesta: stajati. Stoga će svećenik nakon što je zajednica ustala iz stava klečanja uskliknuti Tajna vjere, a zajednica će stojeći u stavu uskrsnuća (tj. na nogama) radosnim poklikom klicati pred otajstvom Kristova vazma.

Izvor: Živo vrelo (2007)7.

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi