Poteškoće s poklikom "Tajna vjere"

Usklik Tajna vjere (Mysterium fidei) zajedno s pratećim poklikom puka (Tvoju smrt Gospodine, naviještamo...) novost je koju je u euharistijsku molitvu unijela liturgijska obnova nakon Drugoga vatikanskoga sabora, čime se kanilo istaknuti svećeničku narav svega Božjeg naroda: slavitelj liturgije nije samo svećenik, nego Crkva, zajednica vjernika. U mnogim se zajednicama uvriježila praksa da zajednica za vrijeme svoga odgovora-poklika (Tvoju smrt Gospodine...) kleči – jednako kao i za vrijeme posvećenja. Tajna (otajstvo) kojoj u ovome trenutku liturgijskoga obreda kličemo nije, međutim, otajstvo euharistije, nego Kristovo vazmeno otajstvo. Spomen na Kristovo vazmeno otajstvo (anamneza) slijedi nakon (!) izvješća o ustanovljenju euharistije, pa je potrebno i izričajno i gestualno pokazati da je doista riječ o novome odlomku koji u sebi nosi drugačije značenje od onoga ‘posvetnoga’.

Sami spomenski dio, anamneza, u euharistijskoj se molitvi otvara usklikom svećenika (Mysterium fidei), a zajednica svojim poklikom dalje razvija njegov smisao i značenje. Svećenik, potom, preuzima temu iz poklika zajednice: »Zato, Gospodine, slavimo spomen spasonosne muke Sina tvoga, veličanstvenog uskrsnuća i uzašašća u nebesku slavu te iščekujući njegov drugi dolazak...« To je središnje otajstvo kršćanske vjere, otajstvo pred kojim slavljenička zajednica kliče i koje proslavlja cjelokupnim slavljenjem euharistije. Kako obredno izraziti tu nutarnju dinamiku i sadržajnu različitost pojedinih dijelova euharistijske molitve? Svećenik riječi ustanovljenja euharistije završava poklonom (nakon ‘podizanja’ kaleža), nakon čega zajednica vjernika zajedno s njim ustaje iz stava klečanja. Ukoliko zajednica kod posvećenja i riječi ustanovljenja iz nekoga valjanoga razloga ne kleči (npr. zbog tijesnoga prostora, zbog tjelesne nemoći i sl.), tada će barem slijediti svećenikovu gestu poklona: kod dvaju svećenikovih poklona (nakon ‘podizanja’ kruha i kaleža) svi će se duboko nakloniti. Na taj način obredne geste (klečanje, poklon, duboki naklon) slijede i interpretiraju epikletsku (posvetnu) snagu riječî posvećenja. Riječi anamneze uvijek su hvalbenoga karaktera, pa iz toga razloga i započinju dijaloškim poklikom svećenika i zajednice. Tom hvalbenom klicanju odgovara drukčija obredna gesta: stajati. Stoga će svećenik nakon što je zajednica ustala iz stava klečanja uskliknuti Tajna vjere, a zajednica će stojeći u stavu uskrsnuća (tj. na nogama) radosnim poklikom klicati pred otajstvom Kristova vazma.

Izvor: Živo vrelo (2007)7.

• Blagoslov obitelji

• Blagoslov obitelji nastavljamo u utorak. Obitelji koje nismo zatekli u blagoslovu mogu se naknadno javiti u župni ured ili svećeniku poslije mise.
    Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici i Radio Knin u 8.45 sati
    Prosinac 2017.
    Ut
    Sr
    Če
    Pe
    Su

• Nedjelja, 24. prosinca 2017. - Badnja večer
      • 24 h - Misa polnoćka u Gospinoj crkvi.
      • Neće biti mise u 18 sati
    • Ponedjeljak, 25. prosinca 2017. - BOŽIĆ
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30; 11 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
      11,30 h - u Kosovu
    • Utorak, 26. prosinca 2017.- sv. Stjepan
      • Svete mise:
      8 h - u crkvi sv. Ante
      9,30 i 18 h - u Gospinoj crkvi
      10 h - u Biskupiji
    • Srijeda, 27. prosinca 2017.- sv. Ivan
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Četvrtak, 28. prosinca 2017.- Nevina dječica
      • Svete mise su kao radnim danom
    • Nedjelja, 31. prosinca 2017.
      • 23 - 0,30 h - u Gospinoj crkvi biti će Klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom Sakramentu u znak zahvale Bogu za proteklu 2017. i početak 2018. godine.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Katolički kalendar 2018.
      • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2018. godinu