VELIKA GOSPA
15.8.2014.

Velika Gospa je svetkovina kad se sjećamo istine naše vjere da je Marija po završetku ovozemaljskog života bila dušom i tijelom uznesena na nebo. Ušla je u društvo svoga Sina i svih svetih. To je nagrada njezina predanog ovozemaljskog služenja njezinu Sinu i našem Otkupitelju Isusu Kristu. To je vrhunac i cilj kojemu je okrenuta svaka ljudska egzistencija.

Kad se je počeo slaviti ovaj blagdan? Najstarija crkvena predaja kaže da je Majka Božja nakon Isusova uzašašća živjela još 25. godina i navršila 72. godine života. Neko vrijeme živjela je u Jeruzalemu, a onda je sv. Ivan odveo u Efez. Ona je kao Majka Crkve savjetovala, tješila apostole i prve kršćane i poticala ih na ustrajnost, strpljivost i odanost u vjeri u Kristu koji ih čeka u nebu. Marija je 10. godina proboravila u Efezu, a onda se vratila u Jeruzalem, jer više nije mogla biti daleko od mjesta koja su joj bila sveta zbog uspomene na njezinog božanskog sina Isusa Krista. Obilazila je ta mjesta i razmišljala o Kristovim postajama.
Prije polaska u nebo željela je vidjeti sve apostole. Tako su se kod njenog smrtnog kreveta okupili svi apostoli, osim svetog Tome. On je stigao tri dana kasnije i zaželio vidjeti Majku Božju barem mrtvu u grobu. Tada su otvorili grob, ali ne nađoše u grobu Marijina tijela, nego osjetiše miris Marijinih haljina, i čuli su anđeosko pjevanje, kako je Blažena Djevica Marija dušom i tijelom uznesena na nebo. Marija je odmah nakon smrti dušom i tijelom uznesena na nebo.
Prvi kršćani su uvijek vjerovali da Isus nije mogao dozvoliti da u zemlji istrune ono tijelo od kojeg je On primio ljudsku narav. Sav kršćanski narod neprestano je živio u uvjerenju da je Blaženu Djevicu Mariju njezin Sin Isus Krist brzo iza smrti uskrisio i s dušom i tijelom uzeo na nebo. Kao što tijelo Isusovo nije istrulo u grobu tako je dolikovalo da ni Marijino tijelo ne istrune u grobu.

Povijesni korijen ove svetkovine je posveta crkve u čast Majci Isusovoj u Jeruzalemu koja se slavi 15. kolovoza od sredine petog stoljeća. Bizantski car Mauricije (582 – 602) protegnuo je taj blagdan kao obavezan u cijelom svome carstvu i kršćani Istoka nazvali su ga Usnuće Blažene Djevice Marije u smislu smrti kao rođendana za vječni život. Kršćani Rima slavili su „Rođendan svete Marije“ s istim duhovnim sadržajem na isti dan od sredine sedmog stoljeća. U Gregorijanskom sakramentaru pape Hadrijana I (772 – 795) ovaj se blagdan zove „ Uznesenje svete Marije“ a u misnoj molitvi istaknuta je vjera da Isusova Majka jest završila tok zemaljskog života, ali smrt nad njom nema onakvu moć kakvu ima nad tijelom ostalih smrtnika.
Nauk o Marijinu uznesenju na nebo proglasio je papa Pio XII. 1. studenog 1950. godine. Tom prigodom je potaknuo teologe i propovjednike da ovu istinu povezuju s istinom o uskrsnuću tijela, te pokazuju uzvišeni poziv čovjeka kao tjelesnog i duhovnog bića u nebesku slavu.

• Nedjelja, 2. prosinca 2018.
    • 17 h - u Gospinoj crkvi započinje adventska duhovna obnova za našu župu i traje do srijede, 5. prosinca. Voditelj je fra Josip Repeša
  • Ponedjeljak, 3. prosinca 2018.
    • 6 h - od danas mise zornice su u Gospinoj crkvi
    • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
  • Subota, 8. prosinca 2018.- svetkovina Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije
    • 6, 9,30 i 18 h - svete mise u Gospinoj crkvi
    • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor

• Blagoslov obitelji
    • U ponedjeljak, 3. prosinca, započinje blagoslov obitelji. Pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu. Ulice i brojevi za blagoslov bit će objavljivani na župnoj internet-stranici, Radiju Knin u 8.45 sati i misama zornicama za taj dan.
  • Duhovni probram u Adventu
    • Najavljujemo bogati duhovni program u adventu koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu možete više vidjeti na plakatima na ulazu u crkvu.
  • Vjeronauk za prvopričesnike i krizmanike
    • Kroz vrijeme Došašća kao i za vrijeme božićnih praznika nema susreta prvopričesnika i krizmanika.
  • Kateheze za mlade i odrasle
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta održavaju se utorkom i petkom u dvorani Gospine crkve poslije večernje svete mise. Dođite i poslušajte!
  • Katolički kalendari za 2019.
    • U župnom uredu i/li sakristiji možete kupiti katoličke kalendare za 2019. godinu.
  • Repeticija iz razredne nastave
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
  • Likovne radionice za djecu i odrasle
    • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.

CARITAS