VELIKA GOSPA
15.8.2014.

Velika Gospa je svetkovina kad se sjećamo istine naše vjere da je Marija po završetku ovozemaljskog života bila dušom i tijelom uznesena na nebo. Ušla je u društvo svoga Sina i svih svetih. To je nagrada njezina predanog ovozemaljskog služenja njezinu Sinu i našem Otkupitelju Isusu Kristu. To je vrhunac i cilj kojemu je okrenuta svaka ljudska egzistencija.

Kad se je počeo slaviti ovaj blagdan? Najstarija crkvena predaja kaže da je Majka Božja nakon Isusova uzašašća živjela još 25. godina i navršila 72. godine života. Neko vrijeme živjela je u Jeruzalemu, a onda je sv. Ivan odveo u Efez. Ona je kao Majka Crkve savjetovala, tješila apostole i prve kršćane i poticala ih na ustrajnost, strpljivost i odanost u vjeri u Kristu koji ih čeka u nebu. Marija je 10. godina proboravila u Efezu, a onda se vratila u Jeruzalem, jer više nije mogla biti daleko od mjesta koja su joj bila sveta zbog uspomene na njezinog božanskog sina Isusa Krista. Obilazila je ta mjesta i razmišljala o Kristovim postajama.
Prije polaska u nebo željela je vidjeti sve apostole. Tako su se kod njenog smrtnog kreveta okupili svi apostoli, osim svetog Tome. On je stigao tri dana kasnije i zaželio vidjeti Majku Božju barem mrtvu u grobu. Tada su otvorili grob, ali ne nađoše u grobu Marijina tijela, nego osjetiše miris Marijinih haljina, i čuli su anđeosko pjevanje, kako je Blažena Djevica Marija dušom i tijelom uznesena na nebo. Marija je odmah nakon smrti dušom i tijelom uznesena na nebo.
Prvi kršćani su uvijek vjerovali da Isus nije mogao dozvoliti da u zemlji istrune ono tijelo od kojeg je On primio ljudsku narav. Sav kršćanski narod neprestano je živio u uvjerenju da je Blaženu Djevicu Mariju njezin Sin Isus Krist brzo iza smrti uskrisio i s dušom i tijelom uzeo na nebo. Kao što tijelo Isusovo nije istrulo u grobu tako je dolikovalo da ni Marijino tijelo ne istrune u grobu.

Povijesni korijen ove svetkovine je posveta crkve u čast Majci Isusovoj u Jeruzalemu koja se slavi 15. kolovoza od sredine petog stoljeća. Bizantski car Mauricije (582 – 602) protegnuo je taj blagdan kao obavezan u cijelom svome carstvu i kršćani Istoka nazvali su ga Usnuće Blažene Djevice Marije u smislu smrti kao rođendana za vječni život. Kršćani Rima slavili su „Rođendan svete Marije“ s istim duhovnim sadržajem na isti dan od sredine sedmog stoljeća. U Gregorijanskom sakramentaru pape Hadrijana I (772 – 795) ovaj se blagdan zove „ Uznesenje svete Marije“ a u misnoj molitvi istaknuta je vjera da Isusova Majka jest završila tok zemaljskog života, ali smrt nad njom nema onakvu moć kakvu ima nad tijelom ostalih smrtnika.
Nauk o Marijinu uznesenju na nebo proglasio je papa Pio XII. 1. studenog 1950. godine. Tom prigodom je potaknuo teologe i propovjednike da ovu istinu povezuju s istinom o uskrsnuću tijela, te pokazuju uzvišeni poziv čovjeka kao tjelesnog i duhovnog bića u nebesku slavu.

• Utorak, 17. travnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati
    • Četvrtak, 19. travnja 2018.
      • 12,30 h - župni vjeronauk za sve prvopričesnike je u Gospinoj crkvi
    • Petak, 20. travnja 2018.
      • Župni vjeronauk za krizmanike je prema rasporedu
    • Subota, 21. travnja 2018.
      • 10 sati - susret je ministranata u dvorani Gospine crkve
      • 11 sati - probe su dječjeg zbora Gospinoj crkvi
      • 12 sati - roditelji prvopričesnika imaju roditeljski sastanak s fra Mariom u Gospinoj crkvi
      • 15 sati - zajednički susret je prvopričesnika i krizmanika u Gospinoj crkvi

• Zaručnički tečaj - 23. do 27. travnja 2018.
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 23. do 27. travnja 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20,00 sati.